Reklama

Videli sme vysielače Orange so solárnym napájaním. Koľko mu šetria na energiách?

Roman Calík

Mali sme jedinečnú možnosť navštíviť dvojicu vysielačov Orangeu so solárnym napájaním. Dnes ich má operátor už 180, no pribúdajú ďalšie.

Vďaka energii zo slnka dokáže Orange šetriť náklady na energie, no zároveň nezanedbateľne znižuje svoju uhlíkovú stopu. Pozrite sa, ako to celé funguje.

Orange sa pohráva s myšlienkov využiť slnečnú energiu už takmer 10 rokov. Zatiaľ čo prvé testovacie inštalácie využívali skôr menšie solárne panely a boli určené iba na chladenie kabinetov, rok 2022 znamená výraznejší posun vpred. Počas septembra dal operátor do prevádzky už 100. vysielač so solárnym napájaním, a dnes ich má už okolo 180. Tu sa energia zo slnka využíva už aj na samotné napájanie vysielača.

Obsah pokračuje pod reklamou

Začína sa najskôr tzv. pilonovými sites, čiže vysielačmi na vysokých stožiaroch, ktoré sú mimo zabývaných oblastí. Takýchto má operátor po celom Slovensku okolo 900. Celkovo má Orange u nás približne 2 600 vysielačov, z čoho sú dve tretiny vhodné pre tento druh napájania. Po prvotných skúsenostiach je Orange rozhodnutý, že bude v budovaní solárneho napájania pokračovať a to pomerne rýchlym tempom.

Zatiaľ je spomedzi operátorov na Slovensku jediný. „V prvej fáze tohto projektu sa orientujeme na stožiare v extravilánoch miest a obcí. Ich výstavbu plánujeme už v najbližších mesiacoch výrazne akcelerovať a každý rok ich dať do prevádzky približne 250. Postupne solárne napájané vysielače rozšírime aj do miest a obcí, na strechy budov, a podobne,“ povedal pri ukážke vysielača s novým typom napájania Mariusz Gatza, generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko.

Ako to vlastne celé funguje a koľko takýmto riešením Orange ušetrí? Poďme pekne o poriadku, od jedného vysielača so solárnym napájaním. V súčasnosti sa pri vysielačoch využíva systém zložený zo 6 solárnych panelov, ktoré sú vzájomne prepojené a dodávajú energiu priamo do vysielača. Dodávateľom technológie je Huawei a slovenská firma A2B, ktorá spolupracuje na výstavbe solárnych panelov.

Panely sú chránené proti odcuzdeniu aj technológiou, ktorá im znemožní akékoľvek iné využitie, okrem toho, na čo sú určené – napájanie vysielačov operátora Orange. Priemerná výkonnosť panelov je na úrovni 12 kWh/deň. Takto dokážu ušetriť energiu potrebnú na prevádzku jedného vysielača od 10 % do 25 %. Všetko závisí, na aké účely je vysielač využívaný. V prípade 5G antén je úspora nižšia, nakoľko sa tu počíta s vyššou spotrebou energie.

Aby ste mali predstavu, jeden vysielač spotrebuje denne okolo 12,6 kWh. A teraz to podstatné, jeden hráč v poli toho veľa neurobí, ale stovky až tisícky, to už je iná pesnička. Po spustení prvých 100 vysielačov so solárnym napájaním Orange ušetril 11,1 MWh energie. Len pre predstavu, to by vám stačilo, aby ste na elektromobile prešli trasu Bratislava-Paríž zhruba 20-krát.

Pri takejto úspore ale Orange výrazne znižuje emisie CO2 a prispieva tak aj k ochrane životného prostredia. Keby sme úsporu CO2 len z prvých 100 vysielačov prepočítali na rok, tak je to 26,5 ton! Opäť si dajme malé porovnanie, to je ekvivalent pre vysadenie 1 150 stromov/ročne.

Má to celé význam? Má. Totiž v blízkej budúcnosti pribudnú k solárnym panelom aj Li-Ion batérie, ktoré už Orange na vysielačoch testuje. Tie by mali pracovať so získanou energiou vďaka inteligentným algoritmom tak, že pre každý vysielač ušetria už 40-50 % energie. A to už sú nezanedbateľné hodnoty, ak budeme úsporu počítať na 100 alebo 1 000 vysielačov.

Pozrite sa na úspory na fotografii nižšie. Pri 100 vysielačoch so solárnym napájaním a inteligentnou Li-Ion batériou, ktorá vie kedy sa má vybiť a nabíjať (v závislosti aj od počasia), dokáže operátor ušetriť 371K MWh/ročne. To predstavuje zníženie emisií o 90 kt. CO2, ekvivalent pre vysadenie 3 915 stromov/ročne.

Málo? Toto urobí 1 000 vysielačov, ktoré by operátor mohol mať napájané solárnymi panelmi už v roku 2025 – úspora by sa mohla pohybovať na úrovni 3,7 GWh/ročne. To predstavuje zníženie emisií o 900 kt. CO2, ekvivalent pre vysadenie 39 152 stromov/ročne. Budovanie vysielačov so solárnym napájaním už Orange rozbehol naplno, každý rok chce mať v prevádzke približne 250 nových takto napájaných vysielačov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Všetko to súvisí aj s tým, že Orange ako skupina chce do rok 2040 v súlade s Parížskou dohodou dosiahnuť čisté nulové emisie oxidu uhličitého. Napríklad už v roku 2025 by mali byť znížené o 30 % v porovnaní s rokom 2015. A práve takéto riešenia, ako sme videli by mali cieľu výraznejšie napomôcť.

Zaujímavá je aj skutočnosť, že návratnosť investície do solárneho napájania svojich vysielačov Orange odhaduje na 6 až 7 rokov. Pritom životnosť takýchto panelov by mala byť na úrovni 25 rokov.

Ak sa inštalácie úspešne vydaria a projekt splní očakávania, tak napájaných tisíc vysielačov solárnymi panelmi môže vo finále operátorovi ušetriť približne 8 % jeho celkovej spotreby energie. A to nie je pri desiatkách GWh ročne zanedbateľná hodnota. Najmä v súčasnej dobe s neistými cenami energií.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.