Reklama

Vianoce 2015 | Notebook do 500 € nie je len zábavka na pár týždňov

Zdroj | HP
Dominik Fúsek
Zdroj | HP
Zdroj | HP

Asi je zbytočné kohokoľvek informovať, že o pár dní prídu opäť Vianoce. Pri pohľade na tisíce bilboardov si človek hádam o ničom inom nie je tak istý. Notebooky sa v reklamných kampaniach neobjavujú až tak často, čo však neznamená, že by kúpa pracovno-multimediálneho prístroja bola prešľapom. Naopak, najmä pri súčasných cenách.

Ceny idú nadol

Vývoj notebookov v poslednom období nabral zaujímavý smer. Výkon rastie už iba symbolicky, predovšetkým na strane procesora. Výrobcovia skôr dávajú za prioritu znižovanie spotreby. Ďalší trend smeruje k menším notebookom, ktoré určite majú väčší zmysel ako klasické 15,6-palcové, tie na však žijú svojím životom naďalej, vďaka nižšej cene sa im darí stále dobre.

Najmä na menších uhlopriečkach už sa postupne presadzujú hybridné tablety, prípadne dotykové notebooky, aj keď to nemá žiadny racionálny základ a na takýto veľký displej dotyková vrstva nepatrí.

O menšiu revolúciu sa postaral aj Microsoft. Vďaka Windows 8.1 with Bing, teda bezplatnej plnohodnotnej licencii OS pre lacnejšie prístroje, už niekoľko mesiacov nie je problém zohnať dobrý notebook so systémom aj pod 300 €, s väčšími kompromismi sa môžete dostať až k 200 eurám, čo nebolo pred pár rokmi ani predstaviteľné. Windows 10 v tomto obchodnom modeli pokračuje. Hoci, asi mnohých prekvapí, že na drahších prístrojoch (možno od 400-500 €) je to stále platený licencovaný softvér. Aktualizácia zadarmo neznamená, že zadarmo budú aj nové licencie. Možno nabudúce.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: klasické notebooky

Občas sa pritrafí aj kancelársky balík Office zdarma, zväčša ročná licencia Office 365. To je však skôr záležitosť tabletov. Keďže počítače s Windows 8.1 with Bing nesmú prekročiť maximálnu cenovú hranicu nastavenú Microsoftom, drahších prístrojov sa táto výhoda netýka.

500 € je takmer optimálna čiastka pre kúpu notebooku. Rozhodne je to dosť na to, aby ste niekomu zo svojich najbližších kúpili stroj, ktorý nebude robiť problémy, nebude zbytočne zdržovať, ponúkne nejaké tie moderné výhodičky a bude verne slúžiť dostatočne dlhý čas. To tejto kategórie sa zmestí viacero podtried notebookov s rôznym zameraním – lacné 11,6“ modely pre študentov, klasické základné 15,6-palcové, pri hornej hranici už sa dá s prižmúrenými očami hovoriť aj o multimédiách. Poďme si to rozmeniť na drobné.

Zdroj | HP

Displej a výkon sú len začiatok

Po témach o smartfónoch a tabletoch sa nám ťažko píše o displejoch notebookov, najmä tých lacných. Lacný notebook má totiž často najhorší displej, aký na spotrebiteľských zariadeniach nájdete. Tablety, smartfóny, televízory, monitory – tie všetky sú na tom lepšie.

Rozlíšenie 1 366 x 768 pixlov by sme bez mihnutia oka odpustili, na menších uhlopriečkach je to bezproblémová hodnota (aj keď z mobilov a tabletov sme rozmaznaní aj dvoj- až trojnásobnou jemnosťou), na 15,6 palcov je to málo, ale dá sa s tým žiť. No zobrazovacie technológie lacných notebookov často akoby zaspali v minulom storočí. Obyčajné IPS je tu dobre zaplatenou nadštandardnou vlastnosťou.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: displeje a monitory (2. časť)

Staršie TN panely robia problémy najmä nedostatočnými pozorovacími uhlami, čo je u lacných notebookov stále príliš častý problém. Nepochopiteľne sú ešte stále v móde lesklé displeje, ktoré nemajú na pracovných strojoch čo hľadať. Odporúčame vyhnúť sa im, ak to bude čo len trochu možné. Antireflexné a matné panely sú úplne iná liga. Čitateľnosť displeja je kľúčový parameter, ktorý okrem obrovskej dávky pohodlia zároveň predlžuje výdrž batérie, pretože minimum odrazov znamená potrebu nižšieho jasu.

Našťastie, situácia sa pozvoľne zlepšuje. Full HD rozlíšenie, ktoré je v podstate pre každú veľkosť notebooku ideálne, síce ešte stále predstavuje nutnosť priplatiť si, ale oplatí sa to. Herné notebooky a Ultrabooky dokonca už prechádzajú na vyššie Ultra HD rozlíšenie, ktoré už je na hranici opačného extrému – je veľmi ťažko využiteľné. Každopádne, o ňom sa nedá hovoriť v kategórii do 500 €.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: Ultrabooky a malé notebooky

Od veľkosti displeja sa odvíja veľkosť a hmotnosť notebooku, aj keď oba parametre sa kontinuálne zlepšujú vo všetkých triedach. Pre študentov, cestovateľov a vôbec pre každého, kto chce trochu pracovať aj v nie celkom optimálnych podmienkach, je stále lepšou voľbou menší 11,6“ alebo ideálne 13,3“ notebook.

Opis výkonu začnime procesorom. V lacnej triede sa veľmi rýchlo ujali procesory Intel Celeron a Pentium postavené na architektúre úsporných čipov Atom, aktuálne už v 14 nm generácii Braswell so spotrebou 6 W. Je obdivuhodné, že s takýmto zanedbateľným číslom sa dokážu takmer vyrovnať 35 W procesorom spred pár rokov. Pesimista by naopak oponoval, že je smutné, keď sa výkon v niektorých triedach znižuje, kým v dávnejších obobiach stúpal rýchlosťou desiatok percent ročne.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: procesory (2. časť)

Pre bežného používateľa bez zvýšených nárokov na výkon môžeme tieto čipy odporučiť, ale len v ich štvorjadrových verziách, dvojjadrá by narobili problémy aj pri základnom fungovaní operačného systému.

O niečo vyššie sa začína revír 15 W procesorov Pentium, Core i3 a Core i5, postavených na „veľkej“ architektúre s plnohodnotnými jadrami. Aktuálne prevažuje 14 nm generácia Broadwell a staršia 22 nm línia Haswell. Na Core i5-ky narazíte až na samom vrchu nami nastavenej hranice 500 € a väčšinou na úkor ostatných parametrov. Takže reálne je špičkou tejto triedy skôr rad Core i3, ale ani ten nie je úplne bežný. Rozdiely medzi triedami sú citeľné, Core i3-ka sa dá využiť aj na pracovné využitie, samozrejme však tým nemyslíme profesionálny segment.

AMD napriek všetkým krízam ešte stále má čo ponúknuť. A ponúka väčšinou štvorjadrové procesory niekoľkých tried, ktoré, ako vždy, bodujú skôr integrovanou grafikou, ktorá je v multimédiách a základných hrách lepšia ako konkurenčný Intel. Pomer výkon/spotreba, ale aj cena/výkon je však horší. Problémom je najmä to, že čipy od AMD sú ešte stále vyrábané štyri roky starým 28 nm výrobným procesom. Konkurovať s ním 14 nm Intelu je prakticky nemožné.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: RAM

Operačná pamäť notebookov začína na 2 GB, ktoré stačia najmenej náročným, ostatných by v multitaskingu obmedzovali. 4 GB je pohodová hodnota pre väčšinu ľudí, náročnejší už využijú aj 8 GB, tento objem však pod 500 € získate len na úkor ostatných parametrov. Pokiaľ plánuje obdarovaný na ľahké hranie využívať integrovanú grafiku, je potrebné vyberať notebook s dvomi obsadenými pamäťovými slotmi.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: HDD a SSHD

Na mieste úložiska ešte stále kraľujú klasické pevné disky, okrem bežných pomalých 5 400-otáčkových sa tu a tom objavia rýchlejšie 7 200-otáčkové. Veľkým pozitívom je, že dnes už si za rozumné peniaze môžete dovoliť notebook s hybridným diskom, i keď iba s 8 GB SSD časťou. Blízko hranice 500 € môžete dokonca naraziť na niekoľko málo modelov s bleskovým SSD diskom.

Občas sa objavia aj kúsky s dedikovanou grafikou, ktorá je zaiste iba nižšej triedy, ale ak bez hier obdarovaný naozaj nevydrží, na tie menej až stredne náročné mu postačí.

Aby ste nekupovali mačku vo vreci

Okrem týchto ľahko posúditeľných parametrov majú notebooky ešte niekoľko ďalších, ktoré sa dozviete z recenzií alebo skúseností iných používateľov, v horšom prípade až vlastnou skúsenosťou po kúpe. Žiaľ lacné notebooky zvyčajne technologické médiá vrátane nás testujú iba v malej miere, pretože jednak ich je veľmi veľa, jednak sú menej zaujímavé pre vás, čitateľov (o high-end strojoch si množstvo ľudí prečíta aj vtedy, keď nemajú záujem o kúpu) a napokon, len máloktoré sú dostupné u výrobcu na test.

Plán B je v tomto prípade risknúť to a využiť 14-dňovú lehotu na bezplatné vrátenie tovaru obchodníkovi pri nákupe cez internet. Lenže… darčeky sa väčšinou kupujú skôr ako 14 dní pred Vianocami a aj keby ste si to nechali na šialený týždeň pred Štedrým dňom (kedy už bývajú problémy s dostupnosťou produktov a ani ceny nie sú najnižšie), stále má obdarovaný na testovanie nanajvýš týždeň. Obchodníci reagujú službou možnosti vrátenia tovaru o dlhší čas, tá je však platená, a to vcelku poriadne. Pravdepodobnosť možnosti vyskúšať si notebook na predajni niektorého obchodníka je tiež mizivá. Takže ideálne riešenie nemáme.

Čo máme, sú štyri tipy na zaujímavé notebooky, ktoré sľubujú dobrý pomer cena/výkon. Hoci, redakčný test neabsolvoval žiaľ ani jeden z nich. Uvedené ceny sú bežné v spoľahlivých internetových obchodoch.

 Acer Aspire V13

Zdroj | Acer
DROJ | Acer

Jeden z najzaujímavejších notebookov za svoju cenu. Má 13,3“ HD Ready matný displej, procesor Intel Core i3 Broadwell, 4 GB RAM, Windows 10 a najmä 120 GB SSD disk.

469,00 €

ASUS X554 LA

Zdroj | ASUS

Šikovný 15,6“ notebook s matným displejom, procesorom Core i3, 4 GB RAM, veľkým 1 TB klasickým pevným diskom a Windowsom 8.1 s možnosťou bezplatnej aktualizácie na Windows 10.

449,00 €

HP Pavilion 15

Zdroj | HP

Takmer-herný notebook so štvorjadrom od AMD, 4 GB RAM, Full HD antireflexným displejom a klasickým 500 GB diskom. Hlavnou zbraňou je grafika AMD Radeon R7 M360, ktorá si poradí so stredne náročnými hrami, i keď zrejme nie v plnom rozlíšení displeja.

469,00 €

Lenovo IdeaPad 300S

Zdroj | Lenovo

Malý 11,6“ notebook s antireflexným displejom, štvorjadrovým procesorom Intel Celeron Braswell, 4 GB RAM, klasickým diskom a Windowsom 10.

369,00 €

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.