Reklama

Vesmírny internet bez cenzúry? V Rusku zaň hrozia pokuty

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Cez druhú svetovú vojnu, aj roky po nej, bolo slobodným kanálom na šírenie alternatívy k vládnej propagande rádio. Dnes je to satelitná televízia, ale hlavne internet, aj keď porovnanie pokrivkáva.

Dôvodom je, že vlády v krajinách s deficitom demokracie internetovú komunikáciu nielen monitorujú, ale aj regulujú. A tak niektoré krajiny obmedzujú prístup na určité portály a vyhľadávače, alebo neželaný obsah úplne blokujú. Vzniká tak akási paralela k rádiovým rušičkám proti vysielaniu rádia Slobodná Európa, alebo Hlas Ameriky v časoch železnej opony.

Zdroj | SpaceX

Vyhnúť sa týmto obmedzeniam umožnia technológie satelitného pripojenia do internetu. Pokiaľ takýto poskytovateľ nemá telekomunikačný uzol na území neslobodnej krajiny, môžu používatelia technologické obmedzenia a nástrahy vládnych agentúr obísť. Takéto satelitné pripojenie je preto pre niektorých nádejou, pre iných obchodnou príležitosťou a pre vlády niektorých krajín neželanou, a preto nelegálnou komunikačnou alternatívou.

Pozrite si

OneWeb buduje vesmírny internet, no objavujú sa otázniky

Elon Musk, šéf SpaceX a iniciátor najmohutnejšej satelitnej siete Starlink vkladá do šírenia internetu po celom svete veľké nádeje. Nakoniec, iba pokrytie bielych miest severoamerického vidieka, by sotva legitimizovalo nasadenie 12 tisíc (a možno aj viac) satelitov.

Zdroj | SpaceX

Jednoduchosť oživenia pripojenia cez sieť Starlink Elon Musk popisuje slovami: „Terminál Starlink má motory na samočinné nastavenie optimálneho uhla na sledovanie oblohy. Postup je jednoduchý: zapojte ho do zásuvky a nasmerujte na oblohu. Funguje to v ľubovoľnom poradí, nepotrebujete žiadne školenie.“

Teoreticky ktokoľvek a kdekoľvek môže takto získať prístup na internet. Číňania budú mať prístup k Googlu a budú môcť zistiť informácie o udalostiach na námestí Nebeského pokoja, Indovia sa neocitnú v „internetovej tme“ a obyvatelia mnohých krajín získajú prístup k informačným kanálom spojeným s opozíciou. Dnes cenzúra internetu v Číne napríklad spôsobila, že tamojší mileniáni nič netušia o krvavom potlačení demonštrácií na peingskom námestí Tchien an men v roku 1989.

Vlády zrejme zareagujú tým, že budú používanie terminálov Starlink a ďalších satelitných sietí (zatiaľ bude reálnou konkurenciou hlavne OneWeb) kriminalizovať. Ale tým zároveň priznajú, že majú záujem prístup do internetu cenzurovať.

Pozrite si

SpaceX získa stámilióny dolárov na satelitný internet Starlink

Dôkazom, že to tak bude, je nedávne rozhodnutie ruskej vlády, ktorá predložila na schválenie Štátnej dume vyhlášku o pokutách až 1 milión rubľov pre prevádzkovateľov využívajúcich zahraničné satelitné komunikačné systémy na území Ruska. Sankcia bude uložená za porušenie vlaňajšieho nariadenia, že akákoľvek telekomunikačná prevádzka cez satelity musí prechádzať ruským systémom SORM ((rusky: Система оперативно-разыскных мероприятий, čiže „Systém pre operatívne vyšetrovacie činnosti“).

Zdroj | VAS Experts

Návrh smeruje hlavne proti satelitným sieťam Starlink a OneWeb. V Rusku už legálne fungujú satelitné systémy Inmarsat, Iridium, Globalstar a Thuraya v zastúpení ruských operátorov. Systém v aktuálnej verzii SORM-3 slúži nielen na zákonné odpočúvanie telekomunikačných sietí v Rusku, ale aj cielené monitorovanie akejkoľvek internetovej komunikácie pre FSB a orgány činné v trestnom konaní.

Podľa predpisov ruského ministerstva komunikácií SORM-3 podporuje cielené sledovanie konkrétnych adries a sietí IPv4 alebo IPv6 a adries a sietí označených maskou adresy, ID užívateľa v systéme operátorov, e-mailové adresy pripájané cez POP3, SMTP alebo IMAP4 (spojenia chránené kryptografiou sú osobitne vylúčené), e-mailové adresy cez webmail z preddefinovaného zoznamu služieb: mail.ru; yandex.ru; rambler.ru; gmail.com; yahoo.com; apport.ru; rupochta.ru; hotbox.ru; telefónne číslo používateľa, IMSI, IMEI, MAC adresu zariadenia používateľa a ICQ UIN. Zariadenie má tiež schopnosť hĺbkovej kontroly paketov (DPI).

Zdroj | Electronic Weekly

Podľa aktuálneho znenia sú internetové a telekomunikačné spoločnosti povinné na požiadanie a bez súdneho príkazu zverejniť komunikáciu a metadáta, ako aj „všetky ďalšie potrebné informácie“ príslušným orgánom. Pokiaľ sa teda SpaceX nepodriadi ruským predpisom (v podobnom postavení sa však ocitne aj v ďalších krajinách), budú sa terminály Starlink môcť používať len nelegálne a do krajiny by sa mohli dovážať iba ako kontraband.

Ako to dopadne, ukáže až budúcnosť. Bez dohody so štátnymi orgánmi Ruska, Číny, atď., nebudú satelitní operátori môcť masovo predávať svoj hardvér a služby v týchto krajinách. S dohodou budú môcť poskytovať internet kontrolovaný štátom a s diskutabilnou mierou ochrany osobných údajov, ale zato vo veľkom. Tipnite si, ako to dopadne?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.