Reklama

Veľký deň Nokie? Tri smartfóny a nový OS Symbian Belle!

Števo Porubský

Fínska Nokia dnes predstavila štyri novinky – tri nové smartfóny s 1 GHz procesormi a nový operačný systém Symbian Belle. Žeby sa Nokia konečne prebudila a začína opäť naplno? Posúďte sami.

 Symbian Belle

Symbian Belle

Prakticky len vylepšený operačný systém Symbian Belle je priamym nástupcom Symbianu Anna, ktorý sa len nedávno dostal aj do ďalších modelov výrobcu (Symbian Anna je na stiahnutie pre modely N8, C7, C6 a E7). Vzhľad systému je takmer rovnaký, líši sa len v detailoch. Napríklad ide o dvojnásobný počet domácich obrazoviek (6), alebo možnosť výberu jednej z piatich veľkostí obľúbených widgetov. Novinkou je aj Pull down menu, teda akúsi lištu v hornej strane s notifikáciami a ovládaním základných funkcií ako Bluetooth, Wi-Fi a pod.

Symbian Belle

Symbian Belle sa tak opäť o niečo viac približuje systému Android, ktorý toto všetko ponúka už pekných pár mesiacov. Lepšie však neskôr ako nikdy. Veľkým boomom a „najviac sexy vlastnosť“ je pre Nokiu i podpora bezdrôtovej technológie NFC. Táto technológia je ideálna na extrémne rýchle párovanie zariadení – stačí ich k sebe priložiť. Párovanie telefónov a prenos kontaktov, obrázkov či videí z telefónu tak bude omnoho jednoduchšie, hoci pomalšie ako v prípade Bluetooth. NFC má totiž maximálnu prenosovú rýchlosť okolo 420 kbps. Viac o téme NFC si budete môcť prečítať už tento víkend na našich stránkach!

 Symbian Belle

Tri novinky s gigovým procákom

Konečne aj Nokia zistila, že výkon je fajn a náročnejšie hry a aplikácie potrebujú silnejšie procesory. Už v modeli 500 (Nokia 500 nie je GPS, ale najlacnejší dotykový smartfón z Fínska) sa objavil 1 GHz procesor. Rovnaký procesor a vlastne i celé vnútornosti budú mať aj modely 600, 700 a 701 rovnaké. Áno, Nokia prechádza opäť na nové označovanie svojich telefónov. Nebojte sa, chaos z označovania nemáte sami. Spoločné vlastnosti zahŕňajú samozrejme operačný systém Symbian Belle, podporu NFC či bežné funkcie ako Bluetooth, Wi-Fi, HSPA a slot na microSDHC karty. Všetky tri novinky, ako aj iné súčasné modely Nokie, ani jeden z nových modelov nemá fotoaparát s autofókusom. Zas!

Nokia 700

Rozdiely novej trojice sú hlavne v dizajne a uhlopriečke displejov, ktoré majú identické rozlíšenie 360 x 640 bodov. Model 700 má rozmery 110 x 50,7 x 9,7 mm a hmotnosť 96 g a displej s uhlopriečkou displeja 3,2 palca. Obsahuje tiež 5 Mpx fotoaparát s HD videom – 1 280 x 720 bodov.  

 Nokia 701

Model 701 je o niečo väčší (117,2 x 56,8 x 11 mm, 131 g) ponúka 3,5-palcový displej a 8 Mpx fotoaparát, taktiež s HD videom.

 Nokia 600

Nokia 600 má byť podľa výrobcu najhlasnejším telefónom, ktorý vraj bude dosahovať hlasitosť 60 dB. No už sa tešíme na tínedžerov v autobusoch ako prezentujú svoj hudobný vkus. Rozmerovo je 600-ka niekde medzi dnešnými novinkami – 111 x 53 x 13 mm a 100 gramov. Displej má uhlopriečku 3,2 palca, fotoaparát rozlíšenie 5 Mpx a HD video. Model 600 je zaujímavý aj tým, že má zabudovanú anténu FM stereo rádia, čo je veľmi šikovné – nepotrebujete slúchadlá. Nokia 600 bude stáť 216 €, model 700 kúpite za 324 € a model 701 bude stáť 348 €. V predajniach sa objavia v priebehu jesene.

Foto: Nokia

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.