Anglicka národná banka spolu s Ministerstvom financií Spojeného kráľovstva začali pracovať na vyvinutí a následnej implementácií moderného systému digitálnych platieb.
V súčasnej dobre sa vlády mnohých krajín usilujú o vydanie vlastných stablecoinov (CBDC). Chcú teda vytvoriť legislatívne a technologické podmienky pre vládou vydané digitálne národne meny. Veľká Británia sa stáva celosvetovým lídrom v oblasti rozvoja kryptomien a blockchanu.
„Mojou ambíciou je urobiť zo spojeného kráľovstva centrum kryptomenových aktív“ povedal Rishi Sunak predseda vlády Veľkej Británie v roku 2021. Zároveň v tom čase nariadil Bank of England (BoE) a Ministerstvu financií Spojeného kráľovstva, aby vytvorili pracovnú skupinu centrálnej banky pre britskú digitálnu menu.
Minister financií Jeremy Hunt vo svojom vyhlásení 6. februára 2023 povedal „Digitálna libra, ktorá bude vydaná a podporovaná Anglickou národnou bankou, by mohla predstavovať nový spôsob platenia, ktorý je dôveryhodný, dostupný a taktiež ľahko použiteľný.“ Ďalej dodal, že „najskôr musíme preskúmať všetky možnosti a uistiť sa, že zároveň chránime finančnú stabilitu“.
Digitálna mena centrálnej banky na verejnosti označovaná ako „Britcoin“ nebude vydaná skôr ako v roku 2025.
Guvernér BoE Andrew Bailey sa v rámci vyhlásenia, mimo iného vyjadril, že digitálna libra by mohla „pomôcť obnoviť dôveru v peniaze“
Čo vieme o pripravovanej digitálnej libre
- Je to vládou vydaná digitálna národná mena, ktorej hodnota sa bude vždy rovnať hodnote fiat libry,
- bude sa používať rovnako ako hotovosť, ale s využitím digitálnej technológie. Podobne ako sa dnes využívajú kreditné alebo debetné karty,
- zabezpečí vysokú úroveň ochrany údajov a súkromia, tým, že žiadna tretia strana nebude mať prístup k informáciám o transakciách.
- Na jej používanie sa budú využívať digitálne peňaženky, smartphony alebo smartkarty,
- bude sa ňou dať platiť nie len v online priestore, ale aj v kamenných obchodoch, či medzi ľuďmi navzájom,
- po jej zavedení budú spočiatku stanovené obmedzenia v tom koľko britskej CBDC môže firma alebo jednotlivec držať
Ako je na tom Veľká Británia s kryptomenami
To, že Veľká Británia úspešne napreduje v oblasti kryptomien a blockchanu, potvrdil aj nedávny výskum spoločnosti Recap. Londýn sa umiestnil na prvej priečke celosvetového rebríčka svetových metropol najviac pripravených na kryptomeny. V Londýne je viac ako 2000 ľudí zamestnaných v oblasti spojenej s kryptomenami a sídli v ňom viac ako 800 kryptomenových spoločností. No napriek tomu len 11% obyvateľov Veľkej Británie vlastní alebo používa digitálne aktíva.
CBDC a iné centrálne banky
Centrálne banky krajín celého sveta skúmajú, alebo už aj vyvíjajú vlastné CBDC. Napríklad Čína už testuje digitálny jüan vo svojich najväčších mestách, ako je Peking či Šanghaj. Európska centrálna banka (ECB) v roku 2021 oznámila, že začína s fázou skúmania CBDC, ktorá by mala trvať dva roky. Christine Lagardeová prezidentka ECB v novembri 2022 na tému digitálneho eura uviedla „Naša práca na skúmaní základných princípov, potenciálnych výhod a rizík, a základných zásad návrhu digitálneho eura značne pokročila. Nejde o preteky, ale v skutočnosti je eurozóna v relatívne pokročilom štádiu skúmania digitálnej meny centrálnej banky.“