Vedeli ste, že dnes je Svetový deň úsmevu?

ZDROJ | grouplens.org

Vždy prvý októbrový piatok, už od roku 1999, oslavujeme Svetový deň úsmevu. Inicioval ho pán menom Harvey Ball, ktorý už v roku 1963 nakreslil prvého usmievajúce sa smajlíka.

Pozrite siPoznáte význam smajlíkov? Čo znamená tento? ?

Išlo o žltý kruh predstavujúci hlavu, s čiernymi očami, pričom jedno oko mal mierne väčšie, a veľkým úsmevom. Tento jednoduchý prvý smajlík bol súčasťou kampane pre istú poisťovňu.

Toto dielo malo zvýšiť morálku zamestnancov a vtedy bol Harvey Ball najatý ako nezávislý umelec. Smajlík mal úspech a za jeho prácu mu firma zaplatila 45 dolárov. Asi ani netušil, aký fenomén tým vytvorí.

Ball nikdy nepožiadal o ochrannú známku ani autorské práva na svojho smajlíka. Aj vďaka tomu sa tento trend rozšíril a na základe neho tu máme viac ako stovky smajlíkov predstavujúcich rôzne emócie.

Moderná podoba prvého Ballovho smajlíka

V roku 1998 založil neziskovú charitatívnu spoločnosť World Smile Foundation. Jej úlohou je udeľovať licenciu na smajlíkov a organizuje práve aj Svetový deň úsmevu. Sloganom tohto dňa je: „Urobte láskavosť – pomôžte jednému človeku usmiať sa.“ Tak nezabudnite sa dnes len usmievať!

Existuje aj Svetový deň smajlíkov. Ten v kalendári nájdete vždy 17. júla. Na portáli TECHBOX sme už o tomto dni písali, tak si to nezabudnite prečítať.

Práve o smajlíkoch a ich významoch máme náš pravidelný denný seriál. Ak sa chceš dozvedieť o nich viac, prípadne ako sa výzorovo líšia na rôznych platformách, všetky časti seriálu nájdeš na tomto odkaze.

Pozrite siAký smajlík sa vám páči? Dnes majú Emoji medzinárodný deň

ZdrojEmojipedia

Komentáre k článku