Reklama

Vedci dokázali vytvoriť HD stream s 10 000-násobne nižšou spotrebou energie

Zdroj | University of Washington
Stanislav Vinc
Zdroj | University of Washington
Zdroj | University of Washington

Smart okuliare s kamerami nie sú žiadnou novinkou, no všetky z nich do teraz trpeli slabou výdržou batérie. Vedci však prišli na to, ako prenášať HD video s výrazne nižšou spotrebou.

Nahrávanie a prenos videa v HD rozlíšení je proces, ktorý je relatívne náročný na hardvér a teda aj na batériu prenosných zariadení. Prenosné kamery teda často trpia slabou výdržou batérie, alebo sú ich rozmery kvôli batérii priveľké. Vedci sa tento problém rozhodli vyriešiť celkom jednoducho. Video z takýchto kamier chcú bezdrôtovo prenášať do externého zariadenia, ktoré by sa postaralo o zvyšok prenosu.

Zdroj | University of Washington

Ako externý prenášač sa samozrejme ponúka smartfón, ktorý má dostatočný výkon a dostatočne veľkú batériu. Takýto spôsob prenosu by bol praktický najmä pri smart okuliaroch, pri ktorých sa predpokladá, že ich používatelia majú vo vrecku smartfón tak či tak. Využitie sa ponúka aj v športe, kde by réžia mohla dostávať obrazový prenos od každého hráča na ihrisku.

Zdroj | University of Washington

Vedci majú aktuálne v rukách prototyp, ktorý dokáže preniesť video s rozlíšením 720p s 10 snímkami za sekundu na vzdialenosť zhruba štyroch metrov. S postupným technologickým pokrokom sa očakáva zvýšenie snímkovania, no už aj pri takomto snímkovaní môžu byť kamery s nízkym odberom energie využívané napríklad ako bezpečnostné kamery, pri ktorých by odpadla nutnosť priameho elektrického napájania a využitá by mohla byť solárna energia.

Pozrite si

Ako na kamerový systém? IP kamery sú v kurze

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.