Reklama

Dočkáme sa vďaka hodinkám microLED aj v iPhonoch?

Richard Pliešovský

Nízka spotreba, vysoký kontrast a skvelá viditeľnosť aj na priamom slnku – to sú hlavné benefity microLED displejov. Kto by takúto lahôdku nechcel mať vo svojich mobilných zariadeniach?

Zdá sa, že nielen majiteľom Apple Watch začne vŕtať ešte väčší červík v hlave nabádajúcich ich na kúpu nového modelu. Výrobca totiž pripravuje malú revolúciu nielen v Apple Watch, ale i v ďalších zariadeniach.

Podľa kórejských médií začne Apple najprv vybavovať svoju sériu Watch Ultra microLED panelmi, teda niečo podobné, ako to bolo v prípade prechodu na OLED displeje. Mohlo by sa tak stať už na budúci rok. Po testovaní výkonu technológie microLED v praxi Apple pristúpi k výmene OLED panelov na iPhonoch, neskôr prídu na rad aj iPady. V oboch prípadoch to zrejme budú Pro verzie, ktorých vyššia cena bude opäť podporená niečim novým.

Obsah pokračuje pod reklamou

Výhody microLED sú značné, tou najväčšou je okrem skvelému obrazu aj veľa nižšia spotreba a teda dlhšia životnosť batérie pri rovnakej kapacite v porovnaní s OLED panelmi.

Je známe, že Apple už roky investuje do výskumu a vývoja microLED, je presvedčený, že táto technológia jedného dňa nahradí OLED panely. Pri tejto technológii totiž dominuje Samsung, ktorý pokrýva až 70 % trhu. Vďaka zákazke od Apple by si pri novej technológii značne polepšilo LG.

Pozrite si

Prinesú tohoročné Apple Watch konečne prekvapenie?

Nasadenie microLED do prenosných zariadení očividne nie je také jednoduché, ako sa zdalo. Apple údajne korigoval svoje plány na použitie prvého takéhoto panelu v hodinkách Watch Ultra 2, ktoré by mali prísť na trh na budúci rok spolu s iPhone 16. Správa asociácie MicroLED Industry Association, ktorej členmi sú veľkí hráči ako LG či 3M, vrhá určité svetlo na (údajné) rozhodnutie Apple postupovať rozvážne s použitím microLED vo svojich zariadeniach.

Problémom je stále cena. Displej pre Apple Watch Ultra 2 by mal stáť dvojnásobok ceny pre súčasné Ultra s OLED panelom. Dodáva ich LG po 20 dolárov za kus. Ekvivalent microLED s podobným rozlíšením by bol zhruba 40 dolárov.

Takéto zvýšenie nákladov na komponenty má opodstatnenie pre prémiové produkty, Ultra stáli v dobe príchodu na trh 999 eur, a to je dôvod, prečo si Apple na predstavenie technológie microLED displeja vybral svoju elitnú líniu. V prípade väčších obrazoviek, ako sú tie z radu iPhone, alebo panelov určených pre cenovo dostupnejšie zariadenia strednej triedy, by však použitie microLED bolo pri súčasnom stave ich vývoja ťažko realizovateľné.

Apple preto maximalizuje svoje úsilie, aby sa microLED stalo životaschopnou technológiou z obchodného hľadiska. Samozrejme, po rozbehnutí masovej výroby začne cena panelov klesať. Mať iPhone s microLED displejom bude určite silný zážitok a pre mnohých veľmi dobrý dôvod na kúpu nového zariadenia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.