Reklama

Váš operátor môže vidieť všetko, čo prezeráte na internete. Ako tomu zabrániť?

Zdroj | Unsplash/Corinne Kutz
Richard Pliešovský
Zdroj | Unsplash/Corinne Kutz
Zdroj | Unsplash/Corinne Kutz

Každý človek má právo na súkromie. To sa však bije s digitálnou dobou, ktorej dominuje všadeprítomný internet. Práve vďaka nemu dokážu sledovať váš život nielen hekeri, ale aj rôzne štátne inštitúcie. Málokto si však uvedomuje ďalšie príležitosti, keď sa o vašich záujmoch môže veľmi ľahko dozvedieť napríklad zvedavý majiteľ pubu, kde sa zadarmo pripájate k wifine. To isté platí o hoteloch, kaviarňach a obchodných centrách.

Ak by vám ani to nestačilo, „na svoje“ si môže veľmi ľahko prísť aj operátor, ktorý vám poskytuje dátové služby. Je teda vôbec nejaká šanca mať trošku súkromia? Je, skrýva sa za skratkou zloženou z troch písmen.

Poznáte VPN? Ide o Virtual Private Network, počítačovú sieť slúžiacu na prepojenie počítačov do jednej virtuálnej siete. Virtuálna je preto, lebo zabezpečuje pomyselné priame spojenie s akýmkoľvek druhým počítačom alebom webom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Počítače pritom môžu byť vo fyzicky nezávislých sieťach na rôznych miestach, prostredníctvom VPN môžu medzi sebou komunikovať, ako keby boli na jednom sieťovom segmente. Cez VPN sa dá zabezpečiť aj prepojenie firemných počítačov kdekoľvek na internete do firemného intranetu (vnútornej firemnej siete).

VPN funguje tak, že po pripojení na internet sa IP adresa používateľa nahradí inou, zvyčajne zahraničnou adresou. V praxi môžete teda sedieť v detskej izbe v Humennom, ale podľa IP adresy sa budete nachádzať povedzme v San Franciscu a vďaka tejto fingovanej zmena lokality si budete môcť pozerať Netflix s ponukou filmov pre región USA.

Pozrite si

Toto je najväčšia chyba, ktorú zrejme aktuálne robíte na internete

Samozrejme, kvôli pozeraniu Netflixu sa VPN nevyvinula a neprevádzkuje. V poslednej dobe narastá obľuba VPN ako ochrana pred hekermi pri používaní verejných Wi-Fi sietí, ale využívajú ju i tí, ktorí sa obávajú, že by sa mohol citlivý obsah dostať do nesprávnych rúk. Ako sa hovorí – to, že ste paranoik ešte neznamená, že vás nesledujú.

Služby VPN ponúka množstvo spoločností, treba však rátať s poplatkami. Vtedy je zaručená lepšia bezpečnosť, vyššia prenosová rýchlosť a hlavne väčší balík dát, ktorý máte k dispozícií. K bezplatným poskytovateľom VPN patrí napríklad Windscribe (10 GB dát mesačne), TunnelBear (len 500 MB mesačne) či Hide.me (2 GB za mesiac).

Ak chcete naozaj špičkové služby, musíte siahnuť po peňaženke. Medzi špičku vo svojej triede patrí služba ExpressVPN, za mesiac používania zaplatíte 12,95 dolárov, ak ale zaplatíte za 12 mesiacov naraz, vyjde vás táto služba mesačne 6,67 dolárov. Veľmi dobre si vedie aj Cyber Ghost VPN, kde môžete mať kvalitné VPN už od 2,11 eur mesačne pri 2-ročnom pláne. Výborné sú aj Private Internet Access, IP Vanish VPN či Private VPN.

Kto používa prehliadač Google Chrome, môže vyskúšať VPN klienta Hola. Služba je zadarmo, na rozdiel od konkurencie sa Hola nespolieha na pevnú sieť spravovaných serverov, VPN poskytuje prostredníctvom siete peer-to-peer cez svojich používateľov. Do prehliadača sa integruje vo forme rozšírenia. Medzi jeho nevýhody patrí, že funguje iba s prehliadačom, ale i fakt, že vďaka jej popularite niektoré služby vynakladajú zvýšené úsilie na jeho blokovanie.

Zdroj | unsplash/King’s Church International

VPN má nezameniteľnú úlohu v nedemokratických režimoch, vďaka ktorej môžu disidenti a iné, režimu nepohodlné osoby, komunikovať so svetom. Tieto krajiny sa, samozrejme, snažia odstrániť prístup k VPN. Na Slovensku našťastie tento problém nemáme, okrem bezpečia dát je VPN u nás využívaná hlavne na prekonanie geoblokácie pri streamovacích službách.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.