Reklama

Váš Mac v sebe ukrýva perfektné narážky a vtípky. Podarí sa vám ich nájsť?

Zdroj | Alexander Shatov / Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Alexander Shatov / Unsplash
Zdroj | Alexander Shatov / Unsplash

Angličtina má mnoho pekných výrazov, ktoré nemožno jednoducho preložiť do slovenčiny. Radí sa medzi ne aj „easter egg“, čo je v preklade jednoducho „veľkonočné vajíčko“. Tento výraz však popisuje aj niečo nečakané, nikde oficiálne nepopísané, čo je však tajnou súčasťou softvéru, videohry, filmu či iného diela, čo tam väčšinou zakomponoval jeho autor.

Hoci je Apple navonok veľmi seriózna firma, takýchto veľkonočných vajíčok ukrýva v operačnom systéme macOS prekvapivo veľa. Dnes sme pre vás vybrali 9 z nich, ktoré stojí za to nájsť aj vlastnoručne.

1.

Modrá obrazovka smrti z Windowsu

Obsah pokračuje pod reklamou

Vzťah Apple a Microsoftu pripomína vzťah súrodencov. Keď treba, vedia spolupracovať a koexistovať, no na druhej strane vedia aj tvrdo súperiť a inokedy si zas jeden z druhého urobiť srandu. Ak ste niekedy mali vo vašej sieti pripojený Windows počítač, všimli ste si, ako ho Apple zobrazuje vo Finderi?

Zdroj | Apple

Presne tak, Apple si na vykreslenie Windows počítača vybral starý, zažltnutý CRT monitor, na ktorom je jasne vidieť tzv. modrú obrazovku smrti (BSOD), neslávne známu chybovú obrazovku operačného systému Windows. Apple súbor tohto obrázka nazval prosto „public-generic-pc.icns“.

2.

Nenápadná ikona apky Diktafón?

Táto zaujímavosť je súčasťou macOS, no týka sa napr. aj iOS. Reč je konkrétne o ikone aplikácie Diktafón, ktorej ste možno nikdy nevenovali prílišnú pozornosť. Napokon, je na nej jednoducho znázornená krivka nejakého zvuku. Nie je v tom však žiadna náhoda. Znázornená krivka totiž presne odpovedá vysloveniu slova „Apple“. Samoľúbosť? Možno, no zároveň skvelý cit pre detail.

Zdroj | Apple
3.

Nesprávny, no nie náhodný dátum

Ak sa vám niekedy podarilo nesprávne uložiť alebo stiahnuť súbor, možno ste si všimli, že sa dátum jeho vytvorenia automaticky nastavil na 1. január 1970. Ide o tzv. Unix epoch time/date, ktorý však pre tento prípad nie je podstatný. Pokiaľ totiž začnete do Macu sťahovať súbor a v priebehu toho sťahovanie pozastavíte, Mac vám v detaile takéhoto súboru zobrazí iný dátum – 24. január 1984.

Ako už iste viete, pri Apple nie je nič náhoda a nejedná sa tiež ani o chybu. Ide totiž o dátum, kedy Steve Jobs oficiálne predstavil svetu prvý Macintosh. Keď súbor dosťahujete, tento dátum sa nahradí za správny.

4.

Apple Park na ikone Apple Mapy

Apple venuje dizajnovaniu viac ikon, než ktorýkoľvek používateľ ich skúmaním. Tí, ktorí tak ale urobia (a najmä si zobrazia ich verziu v plnom rozlíšení), na nich môžu predsa len niečo zbadať. V prípade aplikácie Apple Mapy je to fakt, že daná ikona znázorňuje cestu Junipero Serra a pri nej sa nachádzajúci Apple Park, teda centrálu spoločnosti Apple s nezameniteľným kruhovým pôdorysom.

Zdroj | Apple
5.

Jobsove obľúbené výrazy

Odkazy Steva Jobsa samozrejme existujú v produktoch od Apple dodnes, no niektoré sú menej viditeľné než iné. Keď si totiž pôjdete v macOS zmeniť profilovú fotografiu vášho používateľského profilu a zvolíte si kategóriu „Návrhy“, nájdete tam aj ikonu platne, ktorú možno už aj máte ako profilovú fotografiu nastavenú.

Zdroj | Apple
Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa však pozriete do zložky ~/Knižnica/UserPictures/Instruments, nájdete v nej tento profilový obrázok v plnej kvalite, čo vám odhalí zoznam piesní obsiahnutých na tejto vymyslenej platni – 1. Magic, 2. Revolution, 3. Boom!, 4. Unbelievable s podpisom „Made in California“. Ide o výrazy, ktoré Steve Jobs veľmi rád používal pri prezentovaní nových produktov, aby si získal a ohúril svoje publikum.

6.

Sosumi

Dnes pozná Apple každý, no koncom 70. rokov by možno pod týmto názvom skôr ako výrobcu počítačov viac ľudí poznalo nahrávacie štúdio skupiny The Beatles. Z tejto zhody názvov vznikol dlhoročný súdny spor medzi Apple a známou hudobnou skupinou, ktorej musel Steve Jobs sľúbiť, že sa nikdy nebude venovať nahrávaniu hudby ani ničomu, čo by vlastne s hudbou nejako mohlo súvisieť.

Keď však počítače Macintosh získali podporu nahrávania zvuku a ďalšie zvukové funkcie, skupina The Beatles opäť pristúpila k žalobe. Jim Reekes, vtedajší zvukový inžinier Apple, toho už musel mať plné zuby a tak jeden z ikonických zvukov počítačov Macintosh nazval „Sosumi“, čo nápadne znie ako anglické spojenie „so sue me“ (tak ma zažaluj).

Napäté vzťahy medzi Apple a The Beatles logicky po rokoch vychladli a tak sa zvuk „Sosumi“ nedávno s aktualizáciou macOS Big Sur premenoval na „Sonumi“, hoci samotný súbor si svoj názov ponechal.

7.

The crazy ones

Spomínali sme už, ako sa Apple dokáže vyhrať s detailami na svojich ikonách? No dobre, ale toto je niečo, na čo sa možno pozeráte celé roky a aj tak ste si to poriadne nevšimli. Keď totiž meníte v macOS veľkosť zobrazovania písma, názornou ukážkou toho sú ikony s tým istým textom zobrazeným v rôznych veľkostiach. Všimli ste si však, o aký text vlastne ide?

Kto videl film o Jobsovi, možno si spomenie, že ide o jeden z jeho najslávnejších citátov z kampane „Think Different“. Plné znenie citátu je: „Here’s to the crazy ones. The misfits, the rebels. The troublemakers. The round pegs in the square holes. The ones who see things differently. They’re not fond of rules. You can quote them, disagree with them, glorify or vilify them. About the only thing you can’t do is ignore them. Because they change things. They push the human race forward. And while some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the ones who are crazy enough to think that they can change the world, are the ones who do.“

8.

Jobsove okuliare

Apple na Jobsa zjavne nezabúda a narážky na jeho ikonické hlášky, výroky či v tomto prípade módu, ukrýva tu a tam po rôznych častiach produktov a softvéru, ktorý vznikol aj niekoľko rokov po jeho smrti. Taký je aj príklad ikony okuliarov, ktoré slúžia na znázornenie zoznamu „Na prečítanie“ v prehliadači Safari, ktoré sa nápadne podobajú na tie Jobsove. Tentokrát sem nevložíme snímku obrazovky, skúste si toto veľkonočné vajíčko vyhľadať sami, možno tak objavíte aj užitočnú funkciu Safari, o ktorej ešte neviete.

9.

Historické kalendáre

Operačný systém macOS a konkrétne aplikácia Terminál, obsahovala množstvo skrytých funkcií, od ASCII verziu Star Wars cez hry ako Tetris či Had, až po recepty na sušienky. S odstránením rozhrania Emacs sú však tieto veľkonočné vajíčka minulosťou a jedinou stopou po nich zostal kalendár zaujímavých historických udalostí na každý deň.

Stačí, ak si otvoríte aplikáciu Terminál a vložíte do nej príkaz „cat /usr/share/calendar/calendar.history“ bez úvodzoviek. Po stlačení tlačidla Enter vám Terminál vypíše zmieňované zaujímavosti, ktoré sú už síce staršieho dátumu, no o to zaujímavejšia vlastne táto stará softvérová relikvia je.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Apple
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.