Reklama

Váš iPhone už možno nie je Made in China, Apple úspešne presunul časť výroby

Stanislav Vinc

Displej smartfónov od Apple je kórejský, pamäte a snímače má z Japonska a čípset zas z Taiwanu. Jeho výrobný pôvod sa tak určuje podľa toho, kde boli tieto komponenty spojené dokopy, čo bola ešte pred pár rokmi výhradne Čína.

Apple však pred časom spustilo proces presunu časti výroby z Číny do Indie a Vietnamu. Dôvodom bola snaha o flexibilnejšie pokrytie výroby, ale aj zníženie výrobnej závislosti od jednej krajiny.

Agentúra Bloomberg priniesla najnovšie informáciu, že práve indická časť výroby má už aj v globálnom merítku výroby Apple zariadení veľmi slušný podiel. Podľa jej informácií bol v Indii vyrobený každý siedmy iPhone, teda zhruba 14 % zo všetkých vyrobených kusov na svete. V reálnych číslach to predstavuje výrobu smartfónov v celkovej hodnote 14 miliárd dolárov.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Prekonáva aj vlajky od Apple a Samsungu. Oppo A3 Pro ponúka ochranu IP69

Najväčším výrobcom zostáva fabrika Foxconn s podielom 67 %, druhý najväčší z indických výrobcov je Pegatron s podielom 17 %. Zvyšné percentá patria fabrike spoločnosti Wistron Corp. v juhoindickom štáte Karnataka, ktorú minulý rok odkúpila skupina Tata Group. Tá má údajne záujem prebrať pod kontrolu aj fabriku Pegatronu v Tamil Nadu.

Diverzifikácia výrobného reťazca poskytuje Apple väčšiu stabilitu dodávok aj v prípade vyostrenia obchodnej vojny medzi Čínou a Spojenými štátmi. Tento proces osamostatnenia započal ešte v roku 2017, kedy Apple do Indie presunulo časť výroby najlacnejšieho modelu iPhone SE. Od roku 2020 sa v ňom vyrábajú už aj vlajkové modely a od minulého roka sú vôbec po prvý krát tieto kusy „Made in India“ dostupné v predaji hneď od prvého dňa.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.