Varjo headset sľubuje virtuálnu realitu, pri ktorej zabudnete na tú skutočnú

ZDROJ | Varjo

Virtuálna realita sa neustále zlepšuje, no napriek tomu, kvalita obrazu naďalej stagnuje. O radikálnu zmenu sa pokúša VR headset Varjo, ktorý sľubuje realistický obraz.

https://vimeo.com/317216373

O tomto headsete sme informovali ešte pred dvomi rokmi. Vtedy bol však iba vo vývoji. Dnes už sa predáva a ponúka centrálny panel s vysokým rozlíšením a tiež bočný panel pre periférne videnie.

ZDROJ | Varjo

Pozrite siVarjo – virtuálna realita s fotorealistickou grafikou

Panel disponuje tzv. Bionic micro-OLED displejom s rozlíšením 1 920 x 1 080 s 3 000 ppi. Uhol zobrazenia je 87″, čo je menej ako ponúka Oculus Rift či HTC Vive. Tí, ktorí si mali možnosť headset vyskúšať tvrdia, že ponúka fotorealistickú kvalitu pri pohľade rovno, no pri pohľade do bokov je badať nedostatky.

Headset je určený skôr pre profesionálov v istých oblastiach než pre zábavný priemysel. Svedčí o tom aj vysoká cena 5 995 dolárov. Headset nájde využitie napríklad pri technických prácach, kde je nutné vysoké rozlíšenie konkrétnych súčastí. Zaujímavým využitím pre headset by boli aj rôzne simulátory.

Z ďalších funkcií Varjo headset ponúka sledovanie pohybu očí. Zariadenie podporuje platformu SteamVR a tiež enginy ako Unity či Unreal engine, takže sa teoreticky dá použiť aj na hranie hier.

ZDROJ | Varjo

Pozrite siFínsky start-up Varjo zozbieral 31 miliónov dolárov na dokonalý VR headset

Spomínaná cena 5 995 dolárov nie je finálna. Fínska firma si účtuje 995 dolárov ročný servisný poplatok. Varjo tiež dodáva, že headset je dostupný iba pre podnikateľov a akademické inštitúcie. Firma momentálne spolupracuje so spoločnosťami ako Airbus, Audi, Saab, Volkswagen či Volvo.

Virtuálna realita nie je iba boom či krátkodobý trend, ktorý vystrieda niečo iné. Za posledné roky sa adaptovala na trhu ako plnohodnotná technológia, ktorá môže v množstve oblastiach výrazne pomôcť.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojVarjo

Komentáre k článku