Reklama

Valiant Hearts, Brothers: A Tale of Two Sons - iný prístup, emócie, silné hry

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Čo ak sa do hier popri klasických mechanizmoch dostane oveľa viac emócií či chcú spracovať ťažšie témy?

Brothers: A Tale of Two Sons sa s hráčmi nemazná, keď dvom bratom ostáva žiť iba chorľavý otec a idú mu zháňať do sveta liek. A kolekcia hier Valiant Hearts odhalí ťažké osudy viacerých postáv počas prvej svetovej vojny.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Brothers: A Tale of Two Sons Remake

Brothers majú jeden z najsmutnejších štartov videohry vôbec. Za prvých 10 minút pride jeden z bratov o mamu na mori a po strihu vidíme, že majú chorľavého otca, ktorému treba ísť okamžite pomôcť. To si žiada veľkú výpravu – a tak sa dvaja bratia vydávajú do sveta, aby zohnali potrebný liek skôr ako bude neskoro.

Brothers vyšli pôvodne už v roku 2013, ale teraz prišiel ich remake na nové konzoly a PC v lepšej grafike. Je to zároveň pekná ukážka, že hoci má hra viac ako desať rokov, vek jej vôbec na hrateľnosti neubližíl a kvalitný koncept zaberá aj dnes. Už od prvej hrateľnej scény totiž zistíte, že toto nie je primárne co-op hra pre dvoch ako by sa mohlo spočiatku zdať (hoci dá sa hrať aj v dvojici), ale unikátny sólo zážitok.

Pretože už jeden hráč má súčasne pod palcom oboch bratov. Funguje to tak, že staršieho ovládate ľavými prvkami gamepadu a mladšieho pravými. Čo v praxi znamená, že na každého brata máte jednu páčku. Už toto ovládanie prináša určitú výzvu, nie každý dokáže z fleku ovládať páčku samostatne a nekopírovať pohyb tej druhej – je to podobné ako pri bubnovaní, keď každou paličkou máte dodržať iný rytmus či plieskať v inom momente.

Zdroj | Steam

A to má ešte každý brat svoje zadné tlačidlo gamepadu (tiež ľavé/pravé) na interakciu s okolím. Napríklad v prvej scéne veziete otca na voze, pričom obe páčky súčasne ovládajú oboch bratov a keď treba, ťukáte tlačidlo na potrebnú aktivitu. Keď treba točiť istou pákou spoločne, musíte k nej obaja prísť, zaujať pozície a pustiť sa do toho. Chcete spoločne odtlačiť veľkú bránu? Tiež treba zabrať simultánne.

Ale čím ste ďalej, tým skôr zistíte, že hra často nasadzuje puzzle či výzvy, kde každý brat rieši niečo iné. Napríklad keď sa treba niekam vyštverať, zväčša to funguje tak, že starší brat dá mladšiemu „rabaka“, ten sa vďaka nemu vyšvihne na vyššiu plošinu, odtiaľ spustí lano a po ňom sa vyštverá aj ten druhý. Alebo sú miesta, kde sa dokáže prepchať iba mladší brat – starší príde k bráne a zastaví sa, ale mladší prenikne dnu. Starší je silnejší, mladší menší a húževnatejší, a to bohato stačí na parádne kombinácie.

Ale prídu aj frustrácie. Napríklad hneď v prvej kapitole máte pred sebou puzzle, kde vás naháňa zúrivý pes a vy sa snažíte manévrovať medzi balíkmi sena či popri kamenných plošinách. Ešteže pes dokáže sledovať iba jedného z bratov – a ten druhý zatiaľ môže upaľovať, keď je pozornosť besného havkáča smerovaná inam. Vašou úlohou je držať jedného v bode, kde si ho pes všimne a druhý môže zatiaľ konať a presunúť sa o kus ďalej. Takto striedate bratov, kým nepríde do bezpečia.

Zdroj | Steam

Jednotlivé kapitoly vás prenesú do rôznych prostredí, ale hra si stále ponecháva rozprávkovú malebnú atmosféru. V tomto svete si obyvatelia žijú to svoje, vy prechádzate ich prostredím a občas vám helfnú (ochrápaný strážca spustí most), inokedy vám robia napriek. Nájdete tu nielen ľudí, ale aj iné postavy ako obrov – atmosféru dokresľuje nielen výborná hudba (nanovo nahraná pre účely remake), ale aj absencia dialógov. Postavy totiž nahovoril autor Josef Fares vlastnou „hatlaninou“, ktorá je niekde medzi arabským či severským jazykom, ale titulky k nej rozhodne nečakajte. Aj preto pôsobia Brothers trošku čudne až exoticky, ale to patrí k ich čaru.

Remake má okrem novej hudby aj vylepšenú grafiku, ktorá vyzerá na recenzovanom Xbox Series X fakt veľmi dobre. Nanovo vytvorené sú modely postáv, prostredia sú svetlejšie i detailnejšie, majú originálnu estetiku. Lepšie vás poslúcha kamera – a platí to pre pripravené scény i interaktívne pasáže.

Zdroj | Steam

Kto náhodou Brothers: A Tale of Two Sons pred desiatimi rokmi nehral, má pred sebou úžasnú akčnú adventúru, ktorá vyzerá ako hra pre dvoch, ale v skutočnosti je určená iba pre jedného. I keď treba uznať, že pridanie co-op módu sčasti odľahčí obtiažnosť, ale inak pôsobí, keď už zrazu ovládate iba jedného borca. Na spoločný zážitok má však skôr pozitívny vplyv a oplatí sa vyskúšať.

PLUSY: výborný nápad, citlivo podaný dej, skvelá interakcia dvoch bratov na jednom gamepade, pútavý svet, dobré puzzle, pridaný co-op mód, lepšia grafika i hudba (oproti originálu)
MÍNUSY: súčasné ovládanie bratov spočiatku neprirodzené

Brothers: A Tale of Two Sons Remake vyšla 28. februára 2024 na Xbox Series, PS5 a PC.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Steam

Valiant Hearts Collection

Valiant Hearts Collection sú v skutočnosti dve hry v jednom balení. Prvá vyšla v roku 2014, pokračovanie Coming Home sa dostavilo najprv na smartfóny začiatkom minulého roka, no nedávno prišlo na všetky možné konzoly a PC. Obe hry majú podobný koncept a patria k najlepším z obdobia prvej svetovej vojny.

To je paradoxne obdobie, ktoré v hrách či filmoch nevidno tak často ako obdobie druhej svetovej. Ale tie roky vojnového besnenia a označenia Veľká vojna (ako jej kedysi prislúchalo meno po rade menších bojov naprieč Európou či inde) priniesli množstvo zaujímavých príbehov. Valiant Hearts je puzzle adventúrka, ktorá vám postupne ukáže osudy rôznych ľudí, ktoré sa odohrávajú paralelne a vy ich budete môcť všetkých aj ovládať.

Zdroj | Steam

To je hneď veľká devíza hry – nehráte za jednu postavu, ale za štyri-päť. A každá je iná, má odlišné dejové pozadie i motivácie. Prežiť chcú asi všetci, ale ocitnú sa v iných momentoch a vy im chcete pomáhať. The Great War je prvá hra, Coming Home druhá, no sú si fakt podobné, takže ich teoreticky môžete hrať v ľubovoľnom poradí – akurát Coming Home je kratšia ako jej starší brat.

Aspekty, ktoré hry študujú, sú nemenej zaujímavé. Napríklad Coming Home rieši rozdiely medzi bielymi a čiernymi vojakmi počas tréningu či nasadení do boja. Segregácia, iný typ zbraní, ako by nerozhodovalo, že potom sa aj tak spoja pod jednou vlajkou na jednom bojisku. A predsa sa na nich uplatnil dvojaký meter.

Rozmanité postavy na ovládanie prinesú rôzne národnosti, vekové rozdiely, zväčša ovládate mužov, ale aj ženská postava sa nájde. Na scenári je nesmierne cítiť, že autori ho majú premyslený, preto sa neboja striedať postavy, meniť scény, aj skákať v čase. Začínate v roku 1917, ale šup späť do roka 1916, ak to hra potrebuje. A nebudete fungovať iba na bojiskách či tréningových miestach – dostanete sa pod vodu, lebo jedna postava si zarába na život potápaním a hľadaním artefaktov. Inokedy ste vo vzduchu a s pilotom sa snažíte vyhýbať rozličným prekážkam či iným letúňom.

Zdroj | Steam

Hra je rozdelená na kapitoly a epizódy. Sú dostatočne krátke (10-15 minút), aby ste ich vstrebali a menia sa v nich postavy podľa potreby a v prospech scenára. Najprv iba prehádzate po prostredí, zbierate a používate predmety (na to stačí pár tlačidiel). Neskôr prídu jednak originálne náplne každej postavy (pilot rieši čosi iné ako pešiak) – budete skladať prvky lietadla, snažiť sa vzlietnuť a potom sa vyhnúť súperom v nervydrásajúcej scéne s vtáčikmi i nepriateľskými pilotmi.

Na druhej strane vás čaká napríklad potápačská misia, kedy sa len veľmi pomaly presúvate po dne mora. Prišli ste sem splašiť niečo cenné z vraku lode, ale vzápätí vás privalí a bojujete viac o život. Prehľadávate loď, leziete po rebríkoch, zapájate páčky, aby ste si otvorili dvere. No ešteže tam nie je časový limit!

Citlivo podaná hra mieša 2D behačku a puzzle adventúru, no nechce vás šokovať vojnovou vravou, skôr vám podsúva jednotlivé situácie. Ale to neznamená, že nie je napínavá, presne naopak, o životy hrdinov sa budete báť neustále. Lebo toto nie sú žiadne akčné esá, ale rádoví vojaci, čo by radili dožili prímeria či návratu domov.

Zdroj | Steam

Po stránke hrateľnosti sa netreba báť – vystačíte si s niekoľkými tlačidlami a ani tie puzzle nebývajú ťažké. Hra od vás potrebuje určité tempo i dynamiku, ale zase niekedy má aj mierne ťažšie pasáže – keď hádže rôzne polienka či prekážky pod nohy a vy reštartujete danú situáciu. Boli fázy, kedy som hromžil pár minút, lebo načasovanie niektorých prekážok bolo fakt tesné a až metódou pokus-omyl som pokročil.

Je iba otázkou času, kedy, kde a za akých okolností sa postavy pretnú a potom začne dávať dej zmysel. Každopádne, Valiant Hearts sú malé hry, ktoré si vystačili s menším rozpočtom postáv, ale skladajú umne situácie, kde sa objavia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Jednoduchšia 2D grafika je spolu s dabingom fajn voľbou, hra zaberá minimum miesta, netrvá dlho a ak si kúpite celú kolekciu, aj tak si inštalujete oba tituly samostatne. A presne tak ich môžete aj hrať.

PLUSY: výborné prostredia, nápad s viacerými postavami, skúmanie lokalit, funkčné puzzle
MÍNUSY: azda trošku kratšia stopáž

Valiant Hearts Collection vyšla 7. marca 2024 na Xbox Series, Xbox One, PS5, PS4, Switch a PC.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.