Reklama

V susednom Česku začína domy stavať robot! Je rýchlejší ako robotníci

Zdroj | Wienerberger
Števo Porubský
Zdroj | Wienerberger
Zdroj | Wienerberger

„A stavbári nebudú mať čo jesť.“ Mohlo by vám to napadnúť ako prvé, no opak je pravdou. Robot od Winerbergeru je práve pre stavbárov, aby im uľahčil ich fyzicky náročnú prácu.

Navyše je robot rýchlejší ako bežní robotníci, takže za rovnaký čas vie stavebná firma postaviť viac stien, alebo rovnaký dom či halu postaví spoločnosť za kratší čas.

Zdroj | Wienerberger
Obsah pokračuje pod reklamou

Robot s veľmi zvláštnym označením, murovací robot, je vlastne rameno s podstavou, ktoré je schopné ukladať tehly tak, aby boli dokonale rovné. To je taký prvý pohľad. Druhý, detailnejší je, že ide o pomerne komplikovaného robota, ktorý je schopný rozpoznávať tehly a ukladať ich do stien s extrémnou presnosťou.

Robota nevytvorila firma Wienerberger sama, ale v spolupráci s českou firmou KM Robotics, inovačnou agentúrou Creative Dock a tiež odborníkmi z Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Wienerberger do vývoja investoval desiatky miliónov českých korún. Projekt podporila aj Technologická agentúra ČR sumou 35,6 milióna korún.

„Spoločne prichádzame s úplne novým riešením, aké sa na stavebnom trhu ešte neobjavilo. Tento odbor je, čo sa automatizácie týka, stále v plienkach. A pretože roboti bežne pracujú v iných odvetviach priemyslu, rozhodli sme sa túto myšlienku zrealizovať aj na stavbách. Hlavným cieľom bolo vyvinúť natoľko dokonalého robota, aby sa stal bežným zariadením, ktoré sa bude každodenne používať na stavbách. Základom úspechu sú jeho tri kľúčové vlastnosti: rýchlejší, presnejší a hlavne neúnavný. Robota sme vyvíjali niekoľko rokov a sme veľmi radi, že sa teraz uplatnia v praxi. Podpora zo strany výskumných organizácií dokazuje, že sme sa vydali správnym smerom,“ povedali Štěpán Kočí a Jakub Maršík, autori projektu a spolumajitelia KM Robotics.

Zdroj | Wienerberger

Inou inováciou je, že Wienerberger vyvinul a už si nechal aj patentovať špeciálne tvarované tehly Porotherm 30 RR Profi Dryfix (Robot Ready), ktoré je robot schopný uchopiť. Tehly majú na čelnej strane špeciálne drážky.

Robot svojim ramenom dosiahne do výšky tri metre a dokáže pracovať bez prestávky tempom až desať metrov štvorcových steny za hodinu. To znamená, že dokáže murovať dvakrát rýchlejšie ako konvenčná partia murárov. Potrebuje na to iba prívod elektriny a vody.

Murovací robot sa tak hodí hlavne na stavby dlhých rovných stien, ako sú obvodové múry obchodných domov, škôl alebo priemyselných hál. Do budúcna Wienerberger očakáva, že robot bude prispôsobený ďalším typom stavieb a riešení.

Murovací robot už stavia

Robot od Winerbergeru je už na svojej prvej reálnej stavbe. Doteraz putoval po najrôznejších výstavách a bol testovaný na najrôznejších miestach, no teraz už stavia reálne steny v priemyslovej hale v meste Šumperk.

„Stojíme na prahu budúcnosti stavebníctva, kde hlavnú úlohu prevezme pokračujúca digitalizácia. Dostali sme sa do fázy, kedy je murovací robot pripravený na reálnu stavbu. Dúfame, že táto spolupráca prinesie referenčnú stavbu, ktorá bude udávať smer, ktorým sa stavebníctvo vydá,“ hovorí Petr Magda, konateľ a komerčný riaditeľ spoločnosti Wienerberger.

Zdroj | Wienerberger
Obsah pokračuje pod reklamou

„Pevne veríme, že sa v budúcnosti zapojením murovacieho robota do praxe podarí aspoň čiastočne vykryť nedostatok ľudských zdrojov v stavebníctve, s ktorými sa stretáva trh práce,“ hovorí Ondřej Foukal, riaditeľ Divízie Morava, Slovensko zo spoločnosti GEMO a.s, ktorá stavia priemyselnú halu v Šumperku.

Winerberger ale neostane pri jednom robotovi. V pláne ich má počas tejto zimy vyrobiť až 7 a bude stavebným firmám iba prenajímať, predaj vôbec nechystá. Cena prenájmu má pritom závisieť od objemu robotom postavených stien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.