Reklama

V 2021 u nás pribudli desiatky nabíjacích staníc. Aké sú plány pre rok 2022?

audi Q4 e-tron pr
Tomáš Kuník
audi Q4 e-tron pr

Nabíjacia sieť pre elektromobily je kľúčová pre ďalšie rozširovanie elektromobility a naopak. Oba ukazovatele idú spoločne ruka v ruke a je preto dôležité, aby vzájomne rástli. Zisťovali sme, kam sa posunula sieť nabíjacích staníc na Slovensku a kam sa posunie najbližších 12 mesiacov.

Predaje elektromobilov boli na Slovensku v minulom roku rekordné a prekročili hranicu 1100 vozidiel. Aj preto sme sa rozhodli osloviť troch najväčších prevádzkovateľov nabíjacej siete na Slovensku, aby nám prezradili, ako sa im podarilo rozšíriť sieť v minulom roku a čo plánujú na nasledujúcich 12 mesiacov.

ZSE Drive – 17 nových ultra-rýchlych nabíjačiek

Firma ZSE Drive sa rozhodla expandovať predovšetkým v inštalácii pomalých AC nabíjacích staníc a UFC, teda takzvaných ultra-rýchlych nabíjačiek. V roku 2021 pribudlo v ich sieti celkovo 43 AC nabíjacích bodov, z toho 21 vybudovali vo vlastnej réžii a 22 v rámci služby ZSE Partner Roaming. Majitelia elektromobilov sa môžu tešiť aj zo 17-tich nových ultra-rýchlych nabíjacích bodov s výkonom viac 150 kW a viac.

Budovanie výkonnejších stojanov síce bolo prioritné, no aj napriek tomu pribudlo 8 nových DC nabíjacích bodov so stojanmi o výkone 50 kW. Čísla pritom nie sú iba o nabíjacích bodoch, ale aj o lokalitách, kde dané nabíjačky vyrástli. Spoločne 68 nabíjacích bodov vyrástlo na 22 nových lokalitách.

ZSE Drive sa aj vďaka tomu môže pochváliť celkovo 116-timi lokalitami na ktorých prevádzkuje 303 nabíjacích bodov. Podiel jednotlivých typov nabíjačiek je pritom stále podľa očakávaní – 201 AC, 64 DC s výkonom do 50 kW a 38 s výkonom 150 kW a viac. Na druhú stranu je vidieť, že počet UFC postupne stúpa.

V roku 2022 plánuje ZSE Drive vybudovať približne rovnaký počet nabíjacích staníc ako v roku 2021. Prioritou je budovanie ultra-rýchlych nabíjacích staníc s výkonom 150 kW a viac. Zároveň však dodávajú, že v prípade spustenia niektorého z komponentov Plánu obnovy by sa konečné čísla pre rok 2022 mohli výrazne navýšiť.

ejoin – rozširovanie DC

Najmladší prevádzkovateľ nabíjacej siete má za sebou veľmi zaujímavý rok. Zatiaľ čo v roku 2020 prevádzkovali sieť s výhradným zastúpením AC nabíjacích bodov, v roku 2021 ju doplnili aj o DC nabíjačky s výkonom 60 kW. Tých pribudlo viac ako 20, pričom každá z nabíjačiek disponuje minimálne konektormi CHAdeMO a CSS, ktoré je možné využívať aj súčasne.

Vďaka tomu sa sieť ejoin za posledný rok rozšírila o viac ako 40 DC nabíjacích bodov. Pokryté boli viaceré miesta po celom Slovensku, vrátane hlavného mesta, metropole východu, ale aj lokality, ktoré doteraz nemali žiadnu DC nabíjaciu stanicu. Ako príklad uvádzajú Námestovo či Levice.  Okrem budovania DC pokrytia pokračovali tiež v rozširovaní pomalých AC nabíjacích bodov, ktorých je v súčasnosti viac ako 180.

Firma ejoin má v roku 2022 v pláne rovnako pokračovať v budovaní ďalších nabíjacích lokalít s pomalým, ale aj rýchlym nabíjaním. V nasledujúcich 12 mesiacoch majú v pláne zahustiť sieť rýchlo-nabíjacích staníc s výkonom 120 kW a viac. Nakoľko je ale ejoin zároveň aj výrobcom nabíjacích staníc pre domáce, ale aj biznis riešenia, plánujú priniesť nové produkty.

GreenWay

Spoločnosť GreenWay sme oslovili, no do uzávierky článku nám nezaslala potrebné dáta. Po doručení článok doplníme.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.