Reklama

V Prahe existuje lampa, ktorá reaguje na dezinformácie

Zdroj | iRozhlas
Michal Biznár
Zdroj | iRozhlas
Zdroj | iRozhlas

V centre Prahy bolo nainštalované zaujímavé umelecké dielo – lampa, ktorá reaguje na dezinformácie. Čím je ich viac, tým menej svieti.

Český umelec Jakub Nepraš pomenoval dielo „Viditelnost“ a bude vystavené po dobu jedného roka v Mestskej knižnici v Prahe.

Špeciálna lampa premieta rojenie dezinformácií súčasného globalizovaného sveta. Lampa funguje ako detektor počasia, ktorý reaguje na zvýšenú aktivitu českých fake news stránok. Reaguje na každý impulz, ktorý lampa cez prepojený systém dostane o nových konšpiráciách či senzáciách. S rastúcim počtom dezinformácií tmavne aj svetlo, ktoré lampa vyžaruje, čo metaforicky predstavuje znižovanie viditeľnosti vo verejnom priestore.

Zdroj | iRozhlas
Pozrite si

Proti Fake News treba viac bojovať tvrdí firma Full Fact

„Vizualizace roje falešných informací v bouři, která zastiňuje jasné světlo lampy a může návštěvníka překvapit při procházení podloubí, je signifikantní pro proces, jakým se na nás falešné zprávy snaží působit: Zastínit jasný úsudek a mysl, abychom podlehli klamavému přílivu neověřených a záměrně zkreslených či zcela lživých informací. V tomto mračnu zatemňujících obrazů a titulků je naší nadějí, že včas rozpoznáme původ fake news, rozptýlíme jejich stíny a vrátíme zpět jasnou viditelnost našemu okolí,“ uviedla k projektu kurátorka GHMP Maria Foltýnová.

Podľa umelca nastáva kľud vždy okolo polnoci, kedy sa lampa rozjasní z dôvodu, že aktivita na českých weboch ustúpi. Objekt je napojený na server, ktorý spracováva monitoring médií. Inštaláciu je možné si pozrieť do 15. decembra 2022.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.