Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

V Nemecku budú na pumpách budú povinne aj nabíjačky na elektromobily

V Nemecku budú na pumpách budú povinne aj nabíjačky na elektromobily
Zdroj | IONITY
Števo Porubský
V Nemecku budú na pumpách budú povinne aj nabíjačky na elektromobily
Zdroj | IONITY
Zdroj | IONITY

Elektromobilita je pre mnohých riešením ako znižovať znečistenie ovzdušia, no problémom je stále nedostatok nabíjacích staníc. V Nemecku sa to chystajú radikálne zmeniť – každá čerpacia stanica bude musieť mať aj nabíjačku pre elektromobily. Toto nariadenie by malo zvýšiť počet nabíjacích staníc mnohonásobne.

Pozrite si

Nemecko má prvú eHighway pre kamióny

 

Zdroj | Shell

Toto nariadenie má byť súčasťou obrovského balíka 130 miliárd eur, ktoré vláda vyčlení na obnovu hospodárstva, ale aj životného prostredia, ktoré Nemecko neberie na ľahkú váhu. Z tohto balíka má ísť 2,5 miliardy práve na zlepšenie infraštruktúry nabíjacích staníc, ale aj výskum a výrobu batérií potrebných na pohon, ale aj uskladňovanie elektrickej energie.

K marcu tohto roka malo mať Nemecko 27 730 aktívnych staníc pre elektromobily, píše Reuters odvolávajúc sa na nemeckú agentúru BDEW. Podľa agentúry je potrebné mať sieť aspoň 70 000 nabíjacích a 7 000 rýchlonabíjacích staníc po celej krajine. To Nemecko dosiahne práve vďaka nabíjačkám na čerpacích staniciach.

Takáto podpora elektromobility by mala priniesť oživenie ekonomiky a zvýšenie predaja automobilov s nulovými emisiami, prípadne hybridmi. Aktuálne môžu potenciálni majitelia elektromobilov získať dotáciu do výšky 6 000 € na elektromobil do 40 000 €.

Zdroj | ABB

Oba kroky by mohli zvýšiť ich predaj. V máji sa totiž podľa nemeckej agentúry KBA predalo iba 5 578 elektromobilov, čo tvorilo 3,3% zo všetkých nových registrácií. V máji sa však výrazne prepadli predaje vozidiel kvôli koronakríze.

Pozrite si

Nemecko bude mať celoštátnu sieť vodíkových čerpačiek ako prvé na svete

Vláda sa zároveň chystá prijať rôzne reštrikcie, ktoré budú „znepríjemňovať“ nákup SUV na klasický pohon – naftu alebo benzín, ktoré výraznejšie znečisťujú životné prostredie. V minulom roku naftové automobily stále tvorili 32% z celkového objemu nových registrácií. Pritom iba 1,8% boli elektromobily.

Svojim spôsobom je to pravda, ak sa dodržiavajú isté pravidlá, napríklad, aby elektrická energia pre pohon elektromobilu bola z obnoviteľných zdrojov či batérie elektromobilov neobsahovali čo nemajú.

Podobnú, ak nie ešte lepšiu iniciatívu hlavne pre konečného spotrebiteľa, spúšťa aj Francúzsko, ktoré bude dotovať elektromobily do výšky 12 000 €.

Zdroj | IONITY
Zdroj