Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

V mobile budeme surfovať cez 1 Gbit/s, Qualcomm a Intel majú nové modemy

V mobile budeme surfovať cez 1 Gbit/s, Qualcomm a Intel majú nové modemy
Zdroj | Sony
Števo Porubský
V mobile budeme surfovať cez 1 Gbit/s, Qualcomm a Intel majú nové modemy
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Qualcomm a Intel sa pochválili so svojimi najnovšími modemami pre mobilné zariadenia, ktoré zvládnu prenosové rýchlosti v mobilných sieťach cez 1 Gbit/s. Znie to síce pekne, ale žiaľ vás nepoteším už v úvode. Modemy budú pre výrobcov zariadení dostupné až budúci rok.

Zdroj | Qualcomm

Ešte pred najväčšou výstavou sveta mobilných zariadení – Mobile World Congress 2017 v Barcelone, dvojica najväčších výrobcov mobilných modemov predstavila svoje vlastné riešenia pre vysokorýchlostné dátové prenosy cez LTE siete.

Snapdragon X20

Horúca novinka od Qualcommu stavia na úspechoch modemu X16, ktorý sa do zariadení dostane ešte len v tomto roku. Kým X16-tka podporuje LTE Cat13, novinka X20 podporuje štandardy LTE Cat18.

To jej umožňuje dosahovať teoretické maximá na úrovni 1,2 Gbit/s pre download a 150 Mbit/s pre upload (Cat13). Aj napriek tomu nejde o 5G modem, stále pracuje v sieti LTE.

Zdroj | Qualcomm

Extrémne rýchlosti pre download dosahuje vďaka 5x 20 MHz agregácii siete, do 256 QAM, 4×4 MIMO anténami a 12 LTE streamami súčasne, ktoré dokážu ísť až na 100 Mbit/s (každý). Ďalšou výhodou je, že podporuje globálne LTE siete a LAA (License Assisted Access).

Modem je konštruovaný 10 nm výrobným procesom s architektúrou FinFET. X16 bola tvorená 14 nm procesom.

Novinka je tiež prvým modemom, ktorý bude podporovať dual SIM s dual VoLTE, takže dokonalý prenos zvuku bude na oboch SIM kartách.

Zdroj | Qualcomm

Intel XMM 7560

Konkurenčný Intel ide ale ešte ďalej. Jeho nový modem s označením XMM 7560 je schopný sťahovať dáta do rýchlosti 1 Gbit/s, ale uploadovať ich rýchlosťou až 225 Mbit/s.

V sieti LTE využíva Cat16 pre download a Cat13 pre upload. Samozrejmosťou je agregácia sietí (5x do 100 MHz pre download a 3x do 60 MHz pre upload). Ani tu nechýba podpora 4×4 MIMO a 256 QAM.

Nový modem je prvým kúskom výrobcu postavený na 14 nm výrobnom procese. Podporuje tiež Intel SMARTi 7 pre až 35 LTE sietí, takže nebude problém ani s globálnym pokrytím. Kombináciou dokáže dosiahnuť až 230 možných kombinácií agregácie sietí.

Zdroj | Sony

Hoci čísla pri oboch nových modemom znejú úžasne, nemôžeme od nich čakať, že v telefóne budeme zrazu dosahovať gigabitové rýchlosti. Všetko je to len v teoretickej rovine. Na druhej strane je faktom to, že čím vyšší teoretický strop, tým rýchlejšie reálne rýchlosti dosiahneme v praxi.

Gigabitové modemy sú nám ale v telefónoch zbytočné, v súčasnosti neexistuje sieť, v ktorej by bolo možné ich využívať. Aktuálne máme na Slovensku 225-375 Mbit/s LTE-A siete, na ich zrýchlenie si musíme ešte počkať, hoci sme už videli aj 900 Mbit/s rýchlosť v slovenskej sieti.

V tomto roku sú však očakávané LTE-A siete s rýchlosťami do 600 Mbit/s, v budúcom, kedy sa dostanú nové modemy aj do reálnych zariadení, by už 1 Gbit/s siete nemuseli byť tak vzdialené realite. Samozrejme, budú len vo veľkých mestách, kde majú operátori viac frekvenčných pásiem a viac BTS staníc, ktoré dokážu pokryť vyššie dátové nároky.

Zdroj | Oppo
Zdroj