Reklama

V mestách sa o zeleň bude starať umelá inteligencia, aspoň podľa Husqvarny

Zdroj | Husqvarna
Števo Porubský
Zdroj | Husqvarna
Zdroj | Husqvarna

Ochranu biodiverzity v mestách čoskoro prevezme umelá inteligencia. Aspoň to si myslí švédska Husqvarna, ktorá na konferencii Living City predstavila vlastné riešenie na starostlivosť o zeleň v mestách.

V budúcnosti má umelá inteligencia monitorovať, zachovať a napriek rastúcej urbanizácii tiež rozširovať mestskú biodiverzitu. Tá je podľa švédskeho výrobcu a odborníkov z hľadiska udržateľnosti života vo veľkých aglomeráciách zásadná.

Zdroj | Husqvarna
Obsah pokračuje pod reklamou

Ubúdanie biodiverzity v mestách podľa správy Husqvarny predstavuje jeden zo závažných problémov súčasnosti. Kvôli rozsiahlej urbanizácii dochádza v metropolách k významnému poklesu niektorých druhov rastlín i živočíchov. Odhaduje sa, že expanzia miest povedie do roku 2100 k strate 11 – 33 miliónov hektárov prirodzeného prostredia.

Už v roku 2022 sa z tohto dôvodu v rámci COP 15 zaviazali svetoví lídri podniknúť do konca dekády kroky na zastavenie a zvrátenie straty biodiverzity ochranou 30 % planéty a obnovením 30 % ekosystémov. V reakcii na to založila Husqvarna Medzinárodný poradný zbor odborníkov na biodiverzitu.

Táto strategická iniciatíva si v snahe zachovať biodiverzitu kladie za cieľ podporovať výmenu znalostí a pritom vzdelávať nielen svojich zákazníkov, ale aj spoločnosť o ochrane a obnove biodiverzity.

Strix prevezme starosť o mestskú zeleň

Tento ambiciózny projekt chce do desiatich rokov vyplniť medzeru po chýbajúcej pracovnej sile a zároveň zvýšiť produktivitu v údržbe mestských záhrad, parkov a ďalších zelených plôch. Sady autonómnych zariadení vybavených umelou inteligenciou s názvom Strix budú vedieť zbierať a analyzovať dáta pod zemou, zo zeme i nad ňou. Jeden robot bude okrem iného vedieť napríklad kosiť, mulčovať, siať, hnojniť, ale aj zametať chodníky.

Zdroj | Husqvarna

Takýto robot má napríklad senzor videnia vo vzduchu a vzdušný zvukový radar zhromažďujúci údaje o zelenom priestore nad zemou. Pozemné snímače umiestnené vpredu, po stranách a vzadu zachytávajú pre zmenu informácie o druhoch a vlhkosti na povrchu, zatiaľ čo sada podzemných senzorov zhromažďuje dáta o pH pôdy, jej textúre, rýchlosti infiltrácie, obsahu vlhkosti a obsahu humusu v pôde.

Vďaka 360-stupňovému senzoru videnia vie Strix rozpoznať aj živočíchy, spadnutú vetvu alebo návštevníka parku odpočívajúceho na deke. O všetko sa postarajú snímače, senzory, kamery a umelá inteligencia.

Za pomoci nazbieraných dát a umelej inteligencie následne robot vyhodnotí stav pôdy i rastlín a podľa ich individuálnych potrieb ponúkne riešenie na mieru, napríklad kosenie, mulčovanie, siatie, odstránenie invazívnych druhov rastlín alebo hnojenie.

Vďaka tomu má byť v budúcnosti možné predikovať kvalitu zelene aj zdravia miest za účelom optimalizácie starostlivosti, produktivity, odolnosti a biodiverzity. To by časom mohlo zahŕňať aj predpoveď hladiny oxidu uhličitého, ochladzovacie účinky, hospodárenie s vodou alebo stanovenie zdravia stromov.

Husqvarny plánuje vytvoriť aj digitálnu službu, vďaka ktorej mestá získajú detailný pohľad do svojich ekosystémov, vďaka čomu môžu následne pripraviť formy pre zelenšiu, zdravšiu a udržateľnejšiu budúcnosť. Nová funkcia Biodiversity Alert v rámci on-line platformy HUGSI má zas uľahčiť mestám vytipovať oblasti, ktoré je potrebné za účelom zvýšenia mestskej biodiverzity chrániť a ďalej rozvíjať.

Zdroj | Husqvarna

„Pomocou AI analýzy satelitných snímok budeme schopní posúdiť potenciál biodiverzity a prepojenosti v mestách na makro úrovni. Všetko bude dostupné v našej službe monitorovania mestskej zelene s názvom HUGSI.green už na konci novembra,“ hovorí Erik Swan, riaditeľ Digital Business Exploration v spoločnosti Husqvarna.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.