Vonkajšie umelé kostry – exoskeletony – sa majú stať oporou, ktorá zvýši silu svalov a kĺbov, prípadne nahradí tú prirodzenú, pokiaľ o ňu telo vplyvom nejakého hendikepu prišlo.
Firmy preto vyvíjajú exoskeletony, ktoré sa majú stať pomôckami telesne postihnutých, manuálnych pracovníkov dvíhajúcich bremená, ale aj vojenskej pechoty.
Ale exoskeletony nie sú určené iba pre ťažko pracujúcich, alebo pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou. Môžu pomôcť v bežnom živote aj ostatným.
Ak spoločnosť Lowe´s zameraná na domáce potreby naplní svoj zámer uľahčiť svojim zamestnancom prácu s ťažkými bremenami, prispeje k širšiemu využitiu exoskeletonov ako pracovných pomôcok.
Spolu s firmou Virginia Tech spolupracuje na testovaní prototypu pasívnych exoskeletonov, ktoré uľahčujú dvíhanie a prepravu ťažkých predmetov.
Uhlíkové vlákna v častiach exoskeletonu na chrbte a nohách slúžia ako „tetiva luku“. Ukladajú energiu, keď sa ohýbate a táto energia sa vráti v okamihu, keď sa opäť vystriete. To uľahčuje zdvíhanie napríklad ťažkých vriec s cementom, alebo vedier s farbou.
Flexibilnosť materiálu vytvára pritom pocit relatívneho pohodlia, čo je dôležité pre pracovníkov, ktorí budú exoskeleton nosiť počas väčšiny pracovnej doby.
Vývoj je zatiaľ v testovacej fáze. Pracovníci Lowe´s v súčasnosti testujú štyri exoskeletony v obchode v Christiansburgu v americkej Virginii. Kým Lowe´s a Virginia Tech získajú dostatok informácií na zhodnotenie dlhodobých účinkov exoskeletu, budú potrebné mesiace testovania.
Ak sa nová pracovná pomôcka osvedčí, Lowe´s je pripravená nasadiť ju vo všetkých svojich prevádzkach. Exoskeleton by pomohol zamestnancom nielen manipulovať s ťažkými bremenami bez pomoci – zvýšila by sa tým produktivita práce, ale mohol by ušetriť z dlhodobého hľadiska množstvo nákladov znížením počtu pracovných úrazov.
Rovnaké motívy vedú k vývoju, testovaniu a zavádzaniu exoskeletonov aj iné spoločnosti zaoberajúce sa logistikou, stavebnou, alebo strojárskou výrobou.
Časom vraj väčšinu manuálnych (aj duševných) činností od nás preberú roboty a počítače. Tie už budú mať „exoskeletony“ v „DNA“ od svojich tvorcov. Kým sa tak stane, pohodlný exoskeleton môže prísť pri ťažkej práci vhod.