Reklama

V Jaguaroch budúcnosti budeme vidieť aj cez predné stĺpiky

Marek Šimunek

Automobilka Jaguar Land Rover sa k odstráneniu miest, na ktoré z auta nevidíme stavia skutočne osobito. Potom ako predstavila koncept prehľadnej kapoty auta, prichádza ďalšia časť priehľadných áut. Tentokrát si na mušku zobrali A stĺpik v autách. Je to totiž jedno z miest, cez ktoré bežne nie je vidieť a práve vďaka tomuto mŕtvemu uhlu sa môže stať, že prehliadnete prichádzajúce auto, chodca, či cyklistu.

360 Virtual Urban Windscreen

POZRITE SI
Land Rover pripravuje priehľadnú kapotu pre bezpečnejší pohyb v teréne

Novinka nesie pomenovanie 360 Virtual Urban Windscreen a vďaka nej je na oba predné stĺpiky prenášaný obraz z kamier. Stĺpiky však nie sú priehľadné neustále, ale ich priehľadnosť sa zapína a vypína podľa aktuálnej situácie, ako je napríklad odbočovanie, predbiehanie, či jazda v križovatke. Vy ako vodič tak získate dokonalý prehľad o situácii pred vami a po vašich bokoch. Systém však počíta ešte s jednou novinkou. Podľa neho by malo byť predné okno jedným veľkým head-up displejom. Bude na ňom teda možné zobraziť aj virtuálne auto, alebo chodca.

S predným oknom, ktoré je tvorené veľkým head-up displejom ide ruka v ruke aj ďalšia novinka, ktorou je nový systém navigácie. Namiesto bežných šípok, ktoré sa vám zobrazujú na malom displeji, budete môcť sledovať virtuálne auto priamo pred vami. Navigácia tak bude podstatne jednoduchšia a vašou jedinou úlohou bude sledovať virtuálne auto priamo pred vami. Minimalizuje sa tak možnosť nesprávneho odbočenia, či zaradenia do zlého pruhu.

360 Virtual Urban Windscreen

360 Virtual Urban Windscreen je však stále konceptom, ktorého reálne nasadenie je otázne. Veríme však, že aspoň časť tohto nápadu sa objaví v autách už v najbližších rokoch.

Foto: Jaguar Land Rover

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.