Reklama

V Google X potajomky vyvíjajú skladačkový televízor

Patrik Kimijan

Kým dnes veľkí výrobcovia televízorov súťažia v tom, kto ho má tenší, alebo krajšie zahnutý, tak inžinieri z výskumného laboratória Google X uchopili problematiku bedien budúcnosti sebe vlastným spôsobom a aktuálne makajú na systéme, s ktorým si vyskladáme telku tak veľkú a tak tvarovanú, ako len budeme chcieť. Aspoň to tvrdí The Wall Street Journal na základe analýzy informácií zo zdrojov, ktoré sú do projektu zapojené. V modulárnych systémoch pravdepodobne vidia v Google veľkú budúcnosť, pretože utajenému vývoju skladacieho televízora predchádzal projekt skladačkového telefónu Ara, ktorý by sa mal dostať do obchodov už počas budúceho roka.

Princíp modulárneho televízora by mal byť podľa informácií WSJ založený na malých obrazovkách, tie sa budú dať veľmi jednoducho skladať do väčších celkov podobne ako LEGO. Výsledná zostava má tvoriť jednoliatu plochu bez viditeľných rámov či prechodov displejov. Tvar a veľkosť TV skladačky by mali byť obmedzené len vašou fantáziou, rozmermi bytu či rozpočtom. Pri kombinácii tých správnych okolností si budeme môcť za pár rokov vyskladať Google telku cez celú stenu obývačky.

Projekt skladacieho televízora je podľa dostupných informácií v rannom štádiu vývoja, aktuálne vraj inžinieri pracujú na tom, ako jednoducho spájať bezrámové obrazovky a jednou z najťažších úloh bude podľa zdrojov riešenie prechodov obrazoviek tak, aby bol výsledný obraz súvislý. Vývoj vedie šéfka divízie displejov v Google X Mary Lou Jepsen, ktorá v minulosti založila iniciatívu One Laptop per Child, jej cieľom bolo vyvinúť superlacný notebook pre rozvojové krajiny.

Ak by sa v Google skutočne podarilo vyvinúť funkčný systém modulárneho televízora a vedeli by ho uviesť do predaja so zaujímavou cenou, tak by to podľa TIME.com mohlo celkom výrazne zamávať dnešným trhom, na ktorom ceny televízorov dramaticky rastú v závislosti od veľkosti uhlopriečky.

Google X je špeciálne vývojové laboratórium, v ktorom sa v najprísnejšom utajení pracuje na významných revolučných projektoch. Na prácu v laboratóriu dohliada osobne Sergey Brinn a výkonným riaditeľom, ktorý sa stará o denný chod, je vedec Astro Teller. V Google X od roku 2010, kedy labák vznikol, vymysleli napríklad slávne autonómne auto, Google Glass, Project Loon, Google kontaktné šošovky a niekoľko ďalších zaujímavých projektov.

zdroje: WSJ.com, TIME.com

Zdieľajte na Facebooku Pošlite na Twiiter

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.