Reklama

V čísle Pí sa možno nachádza aj vaše telefónne číslo, vyskúšajte to!

Zdroj | Possessed Photography
Stanislav Vinc
Zdroj | Possessed Photography
Zdroj | Possessed Photography

Vedeli ste, že 14. marca sa oslavuje tzv. Deň približujúci sa pí? Táto známa matematická konštanta má dokonca nielen svoj vlastný deň, ale aj vlastný čas a to 13:59. ktorá sa označuje ako „Minúta pí“, nehovoriac o „Pí sekunde“…

Ak je to už nejaký ten piatok, čo ste sedeli v lavici na hodine matematiky, pripomenieme vám, že Pí alebo aj Ludolfovo číslo, udáva pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Pre tých, ktorí sú šikovnejší skôr vo vizuálnom chápaní, si prepožičiavame skvelú animáciu od Johna Reida.

Zdroj | John Reid (Wikimedia)
Obsah pokračuje pod reklamou

Tento dátum si tiež vedecké kruhy pripomínajú narodeniny Alberta Einsteina, no na našom portáli o ňom tento rok píšeme z iného dôvodu a to kvôli spojeniu Dňa Pí s našim nepravidelným seriálom Zaujímavé weby.

Ako už možno viete, číslo Pí má nekonečný desatinný rozvoj a keďže sa jeho zloženie nedá ani nijakým spôsobom predvídať, už celé stáročia matematici posúvajú vpred rekord v počte vypočítaných čísiel za jeho desatinnou čiarkou. Vďaka moderným počítačom sa už toto číslo pohybuje v úrovniach niekoľkých biliónov, no nám dnes pre zábavu postačí aj 200 miliónov.

Presne toľko čísiel drží v pamäti tzv. Vyhľadávač Pí, ktorý vám umožní v tomto objeme vyhľadávať ľubovoľné číslice. Pri takomto objeme je už takmer isté, že v ňom nájdete napr. dátum vášho narodenia, ale aj časť vášho telefónneho či rodného čísla. Praktické využitie? Samozrejme žiadne, ide len o zábavu a dobrý spôsob, ako osláviť Deň približujúci sa pí.

Odkazovaný portál samozrejme nie je jediným vyhľadávačom v Ludolfovom čísle, ani tým najbohatším na počet čísiel za desatinnou čiarkou, no má značnú výhodu v jednoduchosti a okamžitom zobrazení výsledkov. Viac čísiel (až 2 x 109) ponúka portál Subidiom, ktorý je však o niečo pomalší. Pre zábavu však za pokus určite stojí aj ten.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.