Reklama

Už zajtra príde iCloud a s ním aj úplne nové možnosti

Marek Šimunek

Služba iCloud, ktorá má nahradiť platenú službu MobileMe bola predstavená už v júni tohto roku počas prezentácie, ktorá otvorila známu výstavu WWDC 2011 v San Franciscu / USA. Väčšina z milovníkov elektroniky s nahryznutým jabĺčkom v logu už má predstavu o tom, čo všetko budeme môcť od tejto služby očakávať a aké výhody nám prinesie. Na jej oficiálne uvedenie sme si však museli počkať dlhšie. No ten očakávaný deň je už takmer tu. Apple totižto zajtra sprístupní službu iCloud pre širokú verejnosť.

Apple iCloud

Už zajtra nastane toľko očakávaný moment a užívatelia na celom svete získajú zadarmo službu, ktorá bude jednoducho synchronizovať informácie nielen medzi vašimi iPhonmi, iPadmi a iPodmi Touch ale informácie budú aktualizované aj vo vašich počítačoch bez ohľadu na to či používate počítač s operačným systémom od Microsoftu alebo Apple. Vždy si tak budete môcť byť istý, že máte zo sebou všetky potrebné informácie a to v tej najaktuálnejšej podobe. Automatická aktualizácia sa však nebude týkať len kontaktov, kalendára alebo emailov. iCloud okrem nich automaticky aktualizuje aj dokumenty, fotografie, videá, knihy, aplikácie a množstvo iného obsahu, ktorý máte vo svojich zariadeniach uložený. Ak teda budete pracovať na dokumente alebo čítať vašu obľúbenú knihu na jednom zariadení po otvorení daného súboru na inom zariadení môžete bez zaváhania pokračovať presne tam kde ste skončili. Odpadá tak potreba nahrávania súborov na rôzne servery alebo ich zložitého preposielania medzi rôznymi zariadeniami. Ďalšou výhodou bude, že ak napríklad odfotíte novú fotografiu vo vašom iPhone automaticky sa po pripojení k sieti objaví aj vo vašom iPade alebo počítači s aktivovanou službou iCloud a Photo Stream.

Apple iCloud

Synchronizácia údajov však nie je jedinou možnosťou využitia služby iCloud. Súčasťou iCloud je aj iTunes in the Cloud, ktorá sa postará aby ste mali vždy k dispozícii obsah zakúpený pomocou vášho účtu iTunes v akomkoľvek vašom zariadení. Zakúpený obsah môžete jednoducho streamovať  do vášho zariadenia alebo stiahnuť pre neskoršie prehrávanie. Súčasťou iTunes in the Cloud je aj služba iTunes Match, ktorá vyhľadá všetky skladby vo vašej iTunes knižnici vrátane tých, ktoré neboli zakúpené v iTunes a ponúkne vám ich náprotivky vo vysokej kvalite a so všetkými potrebnými informáciami. Už spomínaná služba Photo Stream sa postará o automatickú synchronizáciu fotografií vytvorených jednotlivými zariadeniami do vašich ostatných zariadení a počítačov vrátane Apple TV. Okamžite potom ako vytvoríte nové zábery sa tieto objavia vo všetkých zariadeniach pripojených k službe iCloud a vy sa už nemusíte starať o prenos fotografií do vášho počítača pre ich ďalšie spracovanie. Zobrazovaných je pritom iba posledných 1 000 fotografií aby sa predišlo vyčerpaniu voľnej kapacity vo vašich zariadeniach. Documents in the Cloud naopak ukladá do „obláčika“ vždy najaktuálnejšie dokumenty vytvorené pomocou kancelárskych aplikácii balíku iWork a aktualizuje ich na všetkých ostatných zariadeniach. Uchovávaná história nákupov v obchodoch App Store a iBooks umožní rýchle stiahnutie už zakúpených aplikácií alebo kníh v ostatných zariadeniach, pričom nechýba možnosť nastavenia automatického sťahovania nového obsahu do vašich zariadení. Ak si v teda v iPade stiahnete niektorú novú hru bude táto následne po pripojení k Wi-Fi sieti stiahnutá aj do vašej iTunes knižnice v počítači a do vášho iPhone.

Apple iCloud

Služba iCloud Backup zálohuje všetky dôležité údaje z vášho iOS zariadenia vždy keď je vaše zariadenie pripojené k Wi-Fi sieti a napájaniu. Nechýba samozrejme ani známa aplikácia Find My iPhone, ktorá pomôže lokalizovať, zmazať alebo zamknúť stratený iPhone. Všetky služby iCloud sa objavia už zajtra, 12. októbra spolu so spusteným novej verzie operačného systému iOS 5, pričom zadarmo budete mať k dispozícii všetky časti služby iCloud spolu s 5 GB odkladacieho priestoru pre vaše dokumenty, súbory a zálohy vašich iOS zariadení. Priplatiť si budete musieť 24,99 USD (18,38 €) ročne za službu iTunes Match a dostupnú kapacitu úložiska iCloud si môžete rozšíriť na 10 GB za 20 USD (14,71 €) ročne, na 20 GB za  40 USD (29,49 €) ročne alebo až na 50 GB za 100 USD (73,57 €) ročne.

Apple iCloud

Foto: Apple, Autor

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.