Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Od dnes už každý musí pred hranicou vypĺňať eHranicu! Ako na ňu?

Od dnes už každý musí pred hranicou vypĺňať eHranicu! Ako na ňu?
Zdroj | Philips
Števo Porubský
Od dnes už každý musí pred hranicou vypĺňať eHranicu! Ako na ňu?
Zdroj | Philips
Zdroj | Philips

Slovensko sa konečne ide chrániť pred valiacou sa vlnou COVID-19 s dodatkom Delta a od dnes musí každý na hraniciach, presnejšie už pred nimi, vypĺňať elektronickú prihlášku o vstupe do krajiny nazvanú eHranica.

Pozrite si

Na GreenPass už netreba čakať, konečne je appka pre iOS aj Android! Ako na ňu?

Ako píše samotné Ministerstvo zdravotníctva SR: „Každý, kto sa vráti zo zahraničia, aj keby bol len na nákupe v prihraničnom meste, je povinný sa pred prekročením našej hranice zaregistrovať. Týka sa to aj tých, čo sú zaočkovaní a uplatňujú si výnimku. Splnenie si tejto povinnosti kontroluje priamo na hranici polícia.“

Je tak úplne jedno, či ste boli už zaočkovaní prvou, alebo už aj druhou dávkou (v prípade vakcíny Janssen iba 1x), či ste COVID-19 prekonali, alebo nič zo spomínaného. Vždy pred prekročením hranice so Slovenskom, teda keď sa vraciate domov zo zahraničia, musíte vyplniť on-line formulár eHranica. Mimochodom, platiť to má aj pre tých, ktorí cestujú letecky na akékoľvek slovenské letisko.

V prípade, že priletíte na Slovensko lietadlom, musíte vyplniť aj formulár od Ministerstva dopravy, ktorý nájdete na webe ministerstva.

Formulár eHranica nájdete na webe korona.gov, kde v prvom kroku vyberiete krajinu, z ktorej prichádzate. Ak cestujete napríklad z Maurícia cez viedenské letisko, musíte uviesť pôvodnú destináciu, nie len to, že idete z Rakúska. Rakúsko môžete uviesť ako ďalšiu krajinu, v ktorej ste boli posledných 14 dní.

Ak cestujete po viacerých krajinách, zadať môžete viacero krajín, v ktorých ste posledné dni boli.

Následne vyplníte dátum príchodu do SR (automaticky je vyplnený dátum, kedy ste eHranicu otvorili). Samozrejme, sú nutné aj osobné informácie ako meno, priezvisko, rodné číslo alebo BIČ, príp. iné ID. Vyplniť musíte aj dátum narodenia (ak ste zadali rodné číslo, vyplní sa sám) a poisťovňu, v ktorej ste poistení.

Bez kontaktných údajov sa tiež eHranica nezaobíde. E-mail si skontrolujte aj 2x, pretože naň vám príde správa o potvrdení registrácie v systéme eHranica. Vyplniť je nutné aj telefónne číslo, prečo však 2x je zvláštne.

Zadať musíte aj adresu, na ktorej budete v domácej karanténe. Okrem toho si vyberiete, či spĺňate výnimku z povinnej karantény, a teda či ste boli očkovaní.

Ak prichádzate z červenej alebo zelenej krajiny, v eHranici môžete uplatniť výnimku:

V prípade, ak prichádzate z čiernej krajiny, výnimku dostanete iba ak ste zaočkovaní a zároveň máte „doklad o výkone zamestnania alebo iného obdobného pracovného vzťahu v krajine, z ktorej prichádzam“.

Od 9. júla však začína platiť nový cestovateľský semafor. „Krajiny, z ktorých sa pricestuje na územie SR, už nebudú rozdelené do stupňov rizikovosti. Rozdiel bude v tom, či je prichádzajúca osoba zaočkovaná alebo nie je. Zaočkovaní nebudú musieť absolvovať karanténu. Očkovanie preukazujú potvrdením o zaočkovaní (GreenPass, Národný očkovací certifikát s QR kódom). Ostatné osoby budú musieť absolvovať karanténu a najskôr na 5 deň PCR test.“ Aj napriek tomu bude nutné sa registrovať v eHranici.

Mimochodom, „nedodržanie povinností stanovených vo vyhláške je priestupkom na úseku verejného zdravotníctva, za ktoré príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva môže udeliť pokutu vo výške do 1 659 €. V blokovom konaní môžu aj orgány Policajného zboru a obecnej polície uložiť páchateľovi pokutu vo výške do 1 000 €.“

Zdroj | Clay Banks

Po vyplnení eHranice sa objaví už len veľké hlásenie o úspešnej registrácii. Žiaľ, ak urobíte v registrácii chybu, napríklad Števo nie je podľa záznamov NCZI korektné, musíte celú registráciu absolvovať znovu, už vyplnený formulár, hoci aj s jednou malou chybou, sa vymaže.

Zároveň po registrácii viete zaregistrovať aj ďalšiu osobu. Tu je ale tiež škoda, že stránka si nepamätá základné údaje z predošlej registrácie, človek by ušetril niekoľko minút vypĺňania.

Po registrácii vám príde informačná SMS o tom, čo robiť. Človek by sa mal izolovať, no platí výnimka, že „Ak ste boli zaočkovaní a uplynulo najmenej 14 dní od druhej dávky mRNA vakcíny, najmenej 21 dní od prvej dávky vektorovej vakcíny alebo 14 dní od prvej dávky ktorejkoľvek vakcíny, ktorá bola podaná do 180 dní od prekonania COVID-19 – do izolácie nemusíte ísť Vy ani osoby v spoločnej domácnosti. Izolácia sa tiež nevzťahuje na deti a mládež do 18 rokov a osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.“ 

Forma e-mailu, ktorý vám príde po registrácii: