3D je pojem, ktorý prišiel ako víchrica, no veľké uznanie si nezískal. Stále sme sa nedočkali 3D programov v televízii ani veľkého množstva filmov v trojrozmernom formáte. To, že 3D ešte nie je úplne stratené však dokazuje aj vedecký objav, vďaka ktorému bude možné sledovať tieto film v kine bez špeciálnych okuliarov.
V domácnosti už máme nejaký ten čas 3D televízory, ktoré podobnou funkciou disponujú. Je to ale možné len vďaka pozícii diváka, ktorý sa pozerá na obraz v televízii z určeného miesta.
Iné je to pri väčšom množstve ľudí v kine. Tu nie je možné zaistiť ten istý uhol pohľadu a vzdialenosť pre všetkých, a tak nastáva problém. Ten sa doteraz riešil zvyčajne pasívnymi okuliarmi, ktoré filtrujú prichádzajúce svetlo. Ľavé sklíčko prepustí časť svetla určenú ľavému oku, pravé zasa druhú časť. Výsledné dva obrazy mozog spracuje na dojem hĺbky a priestoru.
Základným pilierom projektu je fakt, že ľudia v kine hýbu hlavami len v obmedzenom rozsahu, a to v rozmeroch svojho sedadla. Preto stačí prehrávať obraz v užšom rozsahu uhlov a tento obraz následne duplikovať pre všetky sedadlá. Následne sa vysielaný obsah prispôsobí uhlu každého návštevníka.
Vedcom z Izraelu sa tak podarilo vytvoriť prototyp toho, ako by mohlo fungovať 3D kino, ktoré by obraz zobrazovalo rovnako všetkým divákom, a tak zabezpečiť zážitok tretej dimenzie každému. Potrebovali na to iba zrkadlá, šošovky a ich špecifické zoskupenie, ktoré umiestnili medzi projektor a plátno.
Výskumníci zatiaľ označujú svoj prototyp logicky za produkt, ktorý zatiaľ nie je vhodný pre širokú verejnosť. Veria však, že do budúcna by mohli technológiu ponúknuť kinám za prijateľnú cenu. Tá by totiž teraz bola drahá a návratnosť investícií otázna.