Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Útočníci sa opäť vydávajú za slovenskú banku, na odkazy v týchto SMS neklikajte

Útočníci sa opäť vydávajú za slovenskú banku, na odkazy v týchto SMS neklikajte
Zdroj | Pixabay
Stanislav Vinc
Útočníci sa opäť vydávajú za slovenskú banku, na odkazy v týchto SMS neklikajte
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

V posledných troch rokoch intenzívne rastie počet rôznych typov útokov, ktorých cieľom je odcudzenie citlivých údajov, identít či finančných prostriedkov bežných ľudí. Taký je aj prípad novej phishingovej vlny útokov.

Po niekoľkomesačnej odmlke sa Slovenskom začali opäť šíriť podvodné SMS správy vydávajúce sa za konkrétne banky. Útočníci sa v najnovšej vlne správ vydávajú za Československú obchodnú banku (ČSOB).

Útočníci v krátkej správe ľudí informujú o údajnom zablokovaní ich účtu. Falošná SMS správa má podľa našich zistení rôzne formy a obsahuje rôzne typy odkazov. Pravdepodobne sa tak v rovnakom čase za rovnakú banku vydávajú rôzne skupiny útočníkov.

Obsah pokračuje pod reklamou

V rámci našej redakcie sme obdržali podvodnú SMS správu s krátkym textom „ČSOB: Účet je zablokovaný“ na číslo osoby, ktorá účet v danej banke nikdy nemala. Správa zasielaná v rámci Českej republiky pôsobí výrazne dôveryhodnejšie, rovnako ako v nej zaslaná URL adresa.

Po kliknutí na daný odkaz je zákazník presmerovaný na falošnú stránku banky, kde ho útočníci žiadajú o aktualizáciu údajov. Väčšina webových prehliadačov vás na vstup na túto konkrétnu falošnú webovú stránku upozorní. Pokiaľ však na odkaz kliknete cez mobil, vstavaný prehliadač hrozbu nemusí zachytiť.

Česká pobočka banky uvádza, že falošný odkaz smeruje na webovú stránku vizuálne identickú s jej vlastným internetovým bankovníctvom. Po zadaní údajov do nej však samozrejme nedôjde k pripojeniu k systémom banky, ale odcudzeniu zadaných údajov.

V prípade obdržania podobných správ odporúčame neklikať na žiadne odkazy, ani nevykonávať žiadne úkony spojené s vašimi financiami, resp. účtami a osobnými údajmi. Prijatú správu ignorujte a pokiaľ si chcete overiť zabezpečenie či platnosť vášho účtu, banku kontaktujte priamo prostredníctvom kontaktných údajov na jej webovej stránke či v mobilnej aplikácii.

Zdroj