Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

USB 3.2 bude prenášať dáta do rýchlosti 20 Gbit/s

USB 3.2 bude prenášať dáta do rýchlosti 20 Gbit/s
Zdroj | Foxconn
Števo Porubský
USB 3.2 bude prenášať dáta do rýchlosti 20 Gbit/s
Zdroj | Foxconn
Zdroj | Foxconn

Skupina USB 3.0 Promoter Group, ktorá stojí za vylepšovaním štandardu USB 3.0 zverejnila prvé informácie o pripravovanej špecifikácii USB 3.2. Tá ma dovoliť 2x rýchlejší prenos dát, ako súčasná špička, hoci na Thunderbolt 3 stále nemá. Ten dokáže prenášať dáta do rýchlosti 40 Gbit/s.

Zdroj | Apple

USB 3.2 by malo byť oficiálne predstavené aj s podrobnými špecifikáciami počas kongresu USB Developer Days 2017 na jeseň tohto roku. Aktuálne je vo fáze kontroly finálneho draftu. Následne by sme sa mali postupne stretávať s produktami už so špecifikáciou USB 3.2.

Pozitívne je, že  prípade USB Type-C portu bude možné využívať vyššie rýchlosti. USB-C kábel je totiž konštruovaný tak, aby zvládal viac linkové prenosy. 20 Gbit/s je pritom ale len teoretická rýchlosť, reálne má ale USB 3.2 byť schopné prenášať dáta vyššou rýchlosťou ako 2 GB/s, čo je viac ako 10 Gbit/s.

Zdroj | Griffin

To však veľmi nesedí s rastom rýchlosti už známych špecifikácií – USB 3.0 zvláda 5 Gbit/s, USB 3.1 10 Gbit/s. Logickým krokom by mala byť dvojnásobná rýchlosť oproti USB 3.1.

V súčasnosti USB 3.1 podporuje prenos do 10 Gbit/s cez jednu linku. Viac linkový prenos cez USB 3.2 by mohol využiť dve takéto linky, čím by dosiahol 20 Gbit/s. Žiaľ, to však neznamená, že sa zrýchli prenos dát medzi staršími zariadeniami. Zariadenia na extrémne vysoké prenosové rýchlosti musia podporovať novú špecifikáciu USB 3.2 na oboch stranách.

Zdroj | SanDisk