Reklama

Unikli nahrávky z Google Asistenta, niektoré vznikli bez vedomia používateľov

Juraj Recký

Belgický spravodajský portál sa dostal k tisícke uniknutých zvukových záznamov z Google Assitenta. 153 z nich vraj vzniklo bez jasného vyslovenia „Hey, Google“.

Nie je to tak dávno, čo Amazon musel vysvetľovať, prečo nahráva používateľov hlasového asistenta Alexa a tieto nahrávky prepisuje.

Zdroj | Google

Americká spoločnosť má po svete vybudovanú pomerne slušnú sieť prepisovacích centier, v ktorých zamestnáva tisícky ľudí. Nie najlepšie svetlo na Amazon vrhá to, že zamestnanci musia podpisovať mlčanlivosť o existencii prepisovacích centier a aj samotné budovy, kde prepisovacie tímy sedia, sa úmyselne snažia pôsobiť nenápadne.

Zdroj | Moen

Dôvod prepisovania? Alexa sa potrebuje stále učiť. Umelej inteligencii tak musíme stále pomáhať my ľudia. Tento problém nemá len Alexa. Najnovšie sa so škandálom prepisovania súkromných rozhovorov potýka Google.

Belgický spravodajský portál vrt.be pripomína, že zariadenia na ktorých beží Google Asistent, používateľov nahrávajú. Tieto nahrávky sa anonymizované posielajú externým firmám na prepis, ten sa následne vráti Googlu a spoločnosť ho použije na vzdelávanie svojho hlasového asistenta.

Pozrite si

8 dôkazov, že Google Assistant je asistentom ako z budúcnosti

Informácia sa môže zdať škandalózna, no ako Amazon, tak Google, pri aktivácii asistentov vyžadujú od používateľov súhlas na nahrávanie, aj keď je jeho formulovanie dosť všeobecné. Avšak, belgický denník sa dostal k tisícke uniknutých záznamov. Redaktori dokonca tvrdia, že po ich vypočutí našli 153 nahrávok, v ktorých jasne neodznel príkaz na aktiváciu hlasového asistenta.

Všetky zariadenia, na ktorých je aktívny akýkoľvek hlasový asistent, vás neustále počúvajú. Dôvod je ten, že striehnu na heslo, ktorým asistenta aktivujete. Pre Siri od Apple je to „Hey Siri“, v prípade Google Asistent je to „Hey, Google“.

Zdroj | 9to5google.com

K úniku nahrávok sa na oficiálnom blogu Google vyjadril produktový manažér David Monsees, ktorý situáciu potvrdil s tým, že nejde o chybu spoločnosti, ale zlyhanie externého jazykového experta z Belgicka, ktorý pracoval na prepisoch.

„Dozvedeli sme sa, že jeden z prepisovateľov v Belgicku porušil naše zásady ochrany súkromia v dôsledku čoho uniklo množstvo audio dát. Naše bezpečnostné tímy celú situáciu aktívne riešia, a keď budeme mať dostatok informácií podnikneme potrebné kroky,“ napísal Monsees.

Ďalej v blogu uviedol, že sa prepisuje len približne 0,2% z príkazov, ktoré Google Asistent dostane. Je to vraj nevyhnutné na to, aby asistent rozumel nuansám a špecifikám jazyka.

Zdroj | Google

„Záznamy nie sú počas procesu prepisovania nijakým spôsobom označené, sú zbavené identifikačných údajov, teda jazykový expert nemá ako zistiť, koho hlas na zázname je,“ vysvetlil ďalej Monsees. Pripomenul tiež, že zaznamenávanie môže používateľ vypnúť alebo nastaviť automatické vymazanie po 3 alebo 18 mesiacoch.

Spoločnosť Google svojho asistenta predstavila v roku 2016 odkedy si našiel milióny aktívnych používateľov po celom svete. Google Asistent funguje ako na inteligentných reproduktoroch spoločnosti, tak v inteligentných prenosných zariadeniach s operačným systém Android. Aktivujete ho hlasovým príkazom alebo stlačením fyzického tlačidla. Google Asistenta používajú ľudia ako v súkromí domova, tak na pracovisku a často sú zariadenia prítomné aj pri veľmi súkromných rozhovoroch plných detailných informácií.

Pozrite si

Google Home Max – väčší, krajší a hlasnejší reproduktor s Google Assistant

Špeciálne pre Belgicko technologický gigant aktívne komunikoval, že Google Asistent vytvára zvukové záznamy, z ktorých môžu byť niektoré použité na zlepšenie samotnej služby. Prízvukoval však, že nejde o odpočúvanie a vytvoril videonávod ako nahrávanie vypnúť.

Belgické spravodajstvo vrt.be na základe uniknutých nahrávok poukázalo na to, že aj keď sa Google snaží záznamy anonymizovať, nemusíte byť práve génius, aby ste ľudí na nahrávkach presne identifikovali. Kvalita zvuku je na vysokej úrovni, teda podľa hlasu ľahko identifikujete známe osoby, ako susedov, či rodinných príslušníkov. A ak aj hlasy nepoznáte, stačí pozorne počúvať. Na nahrávkach ľudia sami povedia množstvo informácií, vďaka ktorým ich pomerne jednoducho zistíte o koho ide.

Zdroj | Google

Lokálni jazykoví experti naviac musia robiť prepisy dokonale presne, teda často vyhľadávajú informácie, ktorým z nahrávky presne nerozumeli, čím nie zriedka objavia aj identitu nahrávaného.

Ako sme už spomenuli belgickí novinári medzi uniknutými nahrávkami identifikovali 153, ktoré vznikli bez jasného príkazu na spustenie zvukového asistenta. Keďže zariadenie neustále počúva môže sa stať, že sa asistent aktivuje aj keď zariadenia zachytí zvuk, ktorý heslo „Hey, Google“, len pripomína. Asistent sa môže aktivovať, aj keď je prítomný pri rozhovore, v ktorom heslo vyslovíte bez úmyslu využiť služby umelej inteligencie.

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.