Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Uncharted - ďalší nevydarený pokus o filmové spracovanie hernej série

Uncharted - ďalší nevydarený pokus o filmové spracovanie hernej série
Zdroj | Whats-on-Netflix
Michal Biznár
Uncharted - ďalší nevydarený pokus o filmové spracovanie hernej série
Zdroj | Whats-on-Netflix
Zdroj | Whats-on-Netflix
60 %
Filmové spracovanie hernej série ani tentokrát nevyšlo. Diváci aspoň dostanú popcornový trhák na jedno pozretie, ktorý vás pobaví, no tam to aj skončí. Potenciál bol pritom obrovský.

Výhody

  • Akčné scény
  • Drzý humor

Nevýhody

  • Prepálené finále
  • Slabý scenár
  • Nezmyselné konanie postáv

Tomb Raider, Far Cry, Mortal Combat, Hitman či najnovšie Uncharted. To je iba časť filmových spracovaní kultových herných sérií, ktoré majú jedno spoločné – nedopadli práve najlepšie.

Uncharted je kultová herná séria, ktorá debutovala pred viac ako 15 rokmi na PlayStation 3. Stojí za ňou štúdio Naughty Dog (Crash Bandicoot, Last of Us).

O tom, že by mal na motívy hry vzniknúť aj film, sa začalo hovoriť krátko po vydaní prvej časti. Komplikovaný proces viac ako 10-rokov trvajúcej produkcie, počas ktorého sa vystriedali niekoľkí tvorcovia, sa pravdepodobne podpísal na výslednom produkte.

V pôvodnom filme mal hlavnú postavu Nathana Drakea hrať Mark Wahlberg, ktorý sa na ústredného hrdinu aj podobá. Nakoniec však všetko dopadlo inak. Nathana Drakea si zahral oveľa mladší Tom Holland a Mark Wahlberg bol obsadený do role staršieho tútora Sullyho. Dopĺňa ich herná postava zlodejky Chloe Frazer.

Pozrite si

Uncharted: Legacy of Thieves je top akčná kolekcia hier v štýle Indiana Jones

Slabý scenár, silná akcia

Dej príbehu sleduje Nathana Drakea, mladého chalana, ktorý vyrastal v sirotinci so svojim starším bratom Samom. Ten ho však musel náhle opustiť a Nathan tak vyrastá sám. Nachádza ho Victor Sullivan, ktorý ho pozýva na hľadanie strateného pokladu moreplavca Fernão de Magalhãesa. Stojí proti nim bohatý zberateľ Santiago Moncada, ktorého stvárnil Antonio Banderas.

Príbeh filmu z časti kopíruje udalosti štvrtej časti hry Uncharted a darí sa mu to relatívne úspešne. Dejová línia s bratom či aukcia sú časti, ktoré sa držia herného spracovania a vo filme patria k tým lepším. Prvá polovica filmu má slušný rozbeh, v ktorej si fanúšikovia hry prídu na svoje. Nechýba typický humor a hlášky, ktoré sú vlastné aj videohernej sérii.

Milovníci hernej série sa tiež potešia, že do filmu sa dostala aj jedna z najznámejších akčných scén s lietadlom. Práve touto scénou začína film a podobne ako hra vás do deja vtiahne in medias res. Za túto akčnú scénu treba tvorcov vyslovene pochváliť. Už v hre bola spracovaná výborne aj keď išlo v podstate o scénu inšpirovanú bondovkou The Living Daylights z roku 1987.

Čo sa týka postáv, napriek prvotným obavám z obsadenia Toma Hollanda ako hlavnej postavy, sa tento krok ukázal ako správny. Tom Holland dodal potrebnú charizmu, drzosť a svojský humor. Sully v hernom spracovaní vystupuje ako mentorská postava, ktorá Drakea vníma ako svojho syna. Tým, že príbeh filmu je zasadený pred udalosti v hrách a sleduje počiatok vzťahu ústrednej dvojice, je pochopiteľné, že postavy pôsobia inak. Napriek tomu postava Sullyho pôsobí vo filmovom spracovaní oveľa horšie a chamtivejšie. Nikto nikomu neverí a miesto tímovej spolupráce, ktoré sú charakteristické pre herné spracovanie, vidíte iba neustále podrazy a nedôveru.

Druhá polovica filmu sa zároveň zvrtne a pôsobí skôr tragikomickým dojmom. Hlavná záporná postava sa na plátne poriadne ani neohreje a dostane žalostne málo priestoru, motivácia postáv je nezmyselná a finálna akčná scéna je zbytočne prepísknutá a pôsobí skôr ako keby si odskočila Pirátov z Karibiku. Navyše napriek tomu, že je Uncharted primárne strielačka, vo filme hlavný hrdina vystrelí možno raz. Zachránila to aspoň hudba, ktorá si v závere požičala niečo aj z ústredného herného motívu.

Finálna akcia je napriek svojej veľkoleposti skôr komická ako dychberúca. Stačí si pozrieť akýkoľvek diel Mission Impossible, kde je tiež prehnaná akcia, no baví vás sledovať a ste pri nej v napätí. Pri Uncharted to neplatí.

Navyše Uncharted je tiež o hľadaní pokladov, riešení hádaniek či objavovaní neznámeho na štýl skvelého Indiana Jonesa. To sa tu síce deje, ale celé je to odfláknuté. Chamtivé postavy sa kvôli veľkej kope zlata naháňajú cez pol sveta a sú ochotní zabíjať. To však nebolo hlavnou motiváciou ani jednej časti Uncharted.

Pozrite si

Chystaná kolekcia Uncharted bude bez multiplayeru, dočkáme sa aj 5 časti?

Odkazy a možné pokračovanie?

Napriek tomu, že filmové spracovanie mohlo dopadnúť určite lepšie, tí, čo hrali videohru, si prídu v niektorých momentoch na svoje. Nechýbajú milé easter eggy (odkazy priamo na hru) či záverečná potitulková scéna, ktorá naznačuje potenciálne pokračovanie. To však bude závisieť od finančného úspechu tohto filmu.

Naughty Dog stojí ešte za jednou hrou, ktorú čaká hrané spracovanie, tentokrát v podobe seriálu Last of Us. Veríme, že ten dopadne lepšie ako tento film, ktorý oproti hernej sérii pôsobí skôr komicky.