Včera sme si pripomenuli výročie 51 rokov od pristátia Apolla 11 na Mesiaci. Dnes vám ukážeme strhujúce videá z misií Apolla, ktoré dokázala umelá inteligencia podstatne zdokonaliť. Ako je to možné?
Zo všetkých vesmírnych misií sa zachovalo množstvo obrazového materiálu. Bohužiaľ, jeho kvalita nie je taká, na akú sme dnes zvyknutí. NASA sa snažila obnoviť a vylepšiť aspoň najpopulárnejšie momenty, napriek tomu sú mnohé z nich zrnité a rozmazané.
Youtuber s prezývkou DutchSteamMachine sa venuje práve takýmto rekonštrukciám. S pomocou umelej inteligencie a výkonného hardvéru dokázal aj z viac ako 50-ročných záznamov urobiť vzrušujúce videá so 60 obrázkami za sekundu.
Ak si uvedomíte, že pôvodný materiál bol natočený rýchlosťou 12 obrázkov za sekundu, ide o naozaj pôsobivé vylepšenie. Na videu dole si môžete pozrieť záznam z lunárneho roveru Apollo 16 s Charlie Dukeom a Johnom Youngom.
Paráda, však? Ďalšie video ukazuje pohľad na neútulný povrch Mesiaca počas misie Apolla 15.
V ďalšom zázname je Neil Armstrong a jeho prvý krok z Apolla 11. Video bolo zhotovené 16 mm videokamerou zvnútra lunárneho modulu.
Čo stojí za touto zázračnou rekonštrukciou?
Umelá inteligencia, ktorú využíva youtuber sa volá DAIN (Depth-Aware video frame INterpolation). Ide o otvorený zdroj, je teda zadarmo a neustále sa vyvíja a vylepšuje.
Interpolácia pohybu resp. interpolácia snímok s kompenzáciou pohybu je forma spracovania videa, pri ktorej sa medzi existujúcimi obrázkami generujú medzivrstvové animačné snímky, aby sa video stalo plynulejšie, kompenzovalo rozmazanie a ďalšie nedostatky.
DutchSteamMachine na to využíva špičkový, výkonný GPU so špeciálnymi chladiacimi ventilátormi. Zdrojový súbor rozdelil na jednotlivé snímky (PNG), vložil ich do AI spolu so vstupným snímkovým tokom (1, 6, 12 alebo 24) a požadovaným výstupným snímkovým kmitočtom podľa interpolácie (2x, 4x, 8x).
Pomocou algoritmov analyzuje pohyby objektov v dvoch snímkach a vykresľuje úplne nové. Napríklad s interpoláciou 5x dokáže vykresliť 5 „falošných“ snímok len z 2 skutočných snímok. Ak bol záznam zaznamenaný rýchlosťou 12 snímok za sekundu a interpolácia bola nastavená na 5x, konečná snímková frekvencia bude 60, čo znamená, že iba so 12 skutočnými snímkami vytvorila 48 „falošných“ snímok.
https://youtu.be/95RRK9YLD0U
Youtuber hovorí, že dokončenie 5-minútového videa môže trvať 6 až 20 hodín. Výsledky však hovoria samy za seba. Čo poviete?