Umelá inteligencia (AI) a strojové učenie je v dnešných časoch to, čo boli pred desiatkami rokmi počítače. Úžasná technológia, ešte len na začiatku širšieho využitia, veľká neznáma, výzva pre vedcov, možno pre niektorých aj dôvod na obavu. Každú chvíľu prichádzajú informácie, čo sa dokáže vďaka nej zrýchliť, alebo čo je vôbec možné až teraz uskutočniť.
John Bohannon napísal vo svojom blogu o zvláštnom paradoxe, že na Wikipédii je až 82 percent biografií o mužoch. Je to vďaka tomu, že umelá inteligencia (nechtiac) zvyšuje rodovú zaujatosť. Tento zvláštny jav, aký by sme pri umelej inteligencii nepredpokladali, nastal preto, že algoritmus strojového učenia sa učí z jazyka. A ten má v sebe zabudovaný mechanizmus, ktorý spája ženské mená viac s rodinou ako s kariérou.
„Jazyk je mostom k myšlienkam a veľa reálnych algoritmov je postavených na jazyku v reálnom svete,“ povedala Megan Gracia, riaditeľka pobočky New America’s California. Megan napísala štúdiu o algoritmickom predpojatí. „Takže ak algoritmus nerobí rozhodnutie len na základe čísel, je dôležité toto zistenie.“
Nový výskum dostal meno Primer. AI analyzuje odborné znalosti spoločnosti v oblasti spracovania prirodzeného jazyka. Strojové učenie sa používa na skenovanie vedeckých štúdií a spravodajských článkov. Potom slúži na identifikáciu významných vedcov, ktorí boli Wikipédiou doteraz prehliadaní. Množstvo z nich sú ženy. Nejde o nič jednoduché, strojové učenie musí pochopiť digitálny text.
Od spustenia programu Primer objavili výskumníci 40 000 chýbajúcich vedcov. Tiež sa podieľali na troch úpravách Wikipédie, ktoré boli zamerané na zlepšenie online zastúpenia žien vo vede. Jessica Wade chváli výhody tohoto výskumu, pretože: „Wikipédia je neuveriteľne zaujatá a nedostatočná prezentácia žien vo vede je obzvlášť zlá.“
Technológia Primer vychádza zo starších prác Google ako aj ďalších výskumných pracovníkov a používa strojové učenie na generovanie základných článkov Wikipédie. Jej pracovníci tvrdia, že ich ciele sú praktické. Namiesto použitia Wikipédie ako testovacej stanice pre pokusy, chcú vytvoriť nástroj s veľkým prínosom pre online informačný ekosystém.
Je možné, že aj tieto nové nástroje môžu byť náchylné na zaujatosť. Ak vyhľadávanie v Primeri prehliadlo niektorých vedcov, mohlo to byť spôsobené napríklad nedostatočným zdôraznením charakteristiky ich práce. Napriek možným chybám, sú tieto algoritmy užitočné a budú slúžiť ako vynikajúci asistent „ľudskému“ procesu.
Ide teda naozaj o ďalšie zaujímavé a užitočné použitie AI. V tomto prípade dokonca AI opravuje inú AI, ktorá nebola až tak dokonalá pri vyhľadávaní a dopĺňaní encyklopédie. A my, obyčajní používatelia, budeme vedieť, že Wikipédia je opäť o kus múdrejšia a nezabúda už ani na ženy.