Reklama

Umelá inteligencia dokáže rozpoznať COVID-19 aj bez testu, z nahrávky kašľa

Zdroj | engin akyurt
Stanislav Vinc
Zdroj | engin akyurt
Zdroj | engin akyurt

Zakašlite do tohto mikrofónu… Ďakujeme… Ste negatívna… Ďalší!“. Aj takto by časom mohlo vyzerať testovanie na ochorenie COVID-19. Výskumníkom z MIT sa totiž podarilo vyvinúť umelú inteligenciu, ktorá dokáže rozpoznať aj asymptomatických prenášačov tohto ochorenia len z nahrávky ich kašľa.

Keď dáte umelej inteligencii obrovský dátový súbor na učenie, časom ju naučíte v danej kategórii dát rozpoznávať aj drobné detaily a rozdiely. Na tomto princípe funguje aj nová umelá inteligencia od výskumníkov z Massachusettskej technickej univerzity (MIT) „vyškolená“ na detekciu ochorenia COVID-19.

Umelá inteligencia sa naučila rozpoznávať príznaky oslabených hlasiviek zo súboru audiokníh, ktoré obsahovali dokopy viac ako tisíc hodín nahrávok hovorenej reči. Softvér sa zameral najmä na v angličtine zvukovo významné slová „them“, „the“ či „then“.

K tomuto prvému modelu pripojili vedci druhý model, ktorý dokázal z nahrávok zistiť emóciu jednotlivých slov a následne aj tretí model, ktorý dokázal na základe obrovskej databázy nahrávok kašľa rozpoznať drobné zmeny v dýchaní a výkone pľúc.

Zdroj | Annie Spratt

Vedci zbierali nahrávky cez špeciálny webový portál už od apríla tohto roka. Dobrovoľníci z celého sveta mali k nahrávkam pripojiť aj informácie o tom, aké symptómy na sebe pozorujú, či prekonali ochorenie COVID-19, prípadne či im bolo toto ochorenie diagnostikované oficiálnym testom.

MIT malo napokon k učeniu umelej inteligencie napokon k dispozícii viac ako 70-tisíc nahrávok obsahujúcich viac ako 200-tisíc záznamov sileného kašľa. Zhruba 2 500 nahrávok dostali vedci od ľudí, ktorým bol COVID-19 priamo potvrdený, pričom v tomto počte boli opäť aj ľudia, u ktorých sa žiadne príznaky tohto ochorenia nevyskytovali.

Pozrite si

Som v rade – iniciatíva, ktorá ušetrí čas počas plošného testovania

Umelá inteligencia pri finálnom testovaní dokázala pri tisícke nahrávok identifikovať 98,5 % ľudí, u ktorých bol skutočne diagnostikované ochorenie COVID-19. Vedci plánujú softvérový model naďalej zdokonaľovať, kvôli čomu nadviazali spoluprácu s viacerými nemocnicami z rôznych kútov sveta, ktoré im majú poskytnúť väčšiu databázu nahrávok.

Výsledkom snahy vedcov má byť aplikácia slúžiaca na akýsi pred-monitoring a rýchle rozpoznanie, či kašeľ odpovedá bežným ochoreniam, alebo ho má na svedomí práve nový koronavírus.

Nová umelá inteligencia by si tak napokon mala získať uplatnenie aj v praxi, otázkou je však kedy a či bude takýto softvér vôbec považovaný za legitímny nástroj na testovanie aj oficiálnymi zdravotníckymi organizáciami. Ich schváleniu sa totiž musia podriadiť napríklad aj inteligentné hodinky schopné merania EKG, kvôli čomu do dnešného dňa hodinky od spoločností Apple a Samsung tieto funkcie v niektorých krajinách aj napriek ich hardvérovej pripravenosti nepodporujú.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.