Reklama

Ultrabook s výkonom herného PC? ROG Flow X13 plní sľub do bodky

Stanislav Vinc
95 %
Na cestách Ultrabook a doma takmer plnohodnotný herný desktop? Pri týchto slovách vám možno napadla skratka eGPU, resp. možnosť pripojenia externej grafickej karty k prakticky normálnemu notebooku. Toto riešenie nie je úplnou novinkou, zároveň však ani po rokoch jeho existencie nejde o úplný mainstream. O príležitosť zmeniť to sa hlási ASUS a jeho nové herné delo ROG Flow X13.

Výhody

  • brutálny pomer rozmery/výkon
  • konvertibilná konštrukcia
  • minimálne kompromisy pri hardvéri

Nevýhody

  • nízky jas obrazovky
  • umiestnenie zapínacieho tlačidla a reproduktorov

Keď mi na stole pristane nejaká novinka od ASUSu, len málokedy ide o úplne štandardný počítač alebo notebook. Raz v jeho touchpade nájdete numerickú klávesnicu, inokedy zas nad klávesnicou ďalšiu obrazovku. Vedel som teda, že o srandu nebude núdza ani pri novom ROG Flow X13. Aj napriek týmto očakávaniam som ho ale podcenil…

Pri rozbaľovaní počítačov z dielne divízie Republic of Gamers som zvyknutý na poriadny kus hardvéru, štandardne 15-17“ modely s poriadnymi rozmermi a najmä hmotnosťou. Keď som teda z krabice vybral 13,4“ Ultrabook s hrúbkou 1,57 centimetra a hmotnosťou len 1,3 kilogramu (pocitovo ešte menej), trošku som zapochyboval, či si tento kúsok naozaj zaslúži patriť do rodiny ROG.

Pomyselné eso v rukáve tohto modelu sa ale ukrývalo v druhej časti balenia. Reč je o externej grafike ROG XG Mobile, ktorá dodáva modelu ROG Flow X13 potrebnú hernú šťavu v podobe grafických čipov NVIDIA GeForce RTX až do modelu RTX 3080. Samotná externá grafika pritom nie je väčšia, hrubšia a ani výrazne ťažšia, než kvalitnejšia literatúra. Poďme ale pekne postupne.

Vo vyššie spomínaných rozmeroch notebooku ROG Flow X13 nájdeme najnovšiu generáciu procesorov AMD Ryzen 9, konkrétne modely 5900HS a 5980HS so štandardnou frekvenciou 3,1 GHz a maximálnym taktom 4,5 GHz. Napevno na doske procesoru sekunduje 16 GB pamäte LPDDR4X RAM a M.2 2230 NVMe PCIe 3.0 SSD úložisko s kapacitou 1 TB.

Hernú príchuť tomuto hardvéru dodáva už samotná integrovaná grafika, ktorá začína na sérii GTX 1650 a končí až pri modeli RTX 3050. Takáto zostava si už bez problémov poradí s náročnejšou prácou, aj ľahším gamingom. To pravé orechové ale začína v momente, keď k notebooku pomocou rozšíreného USB-C portu na ľavej strane pripojíte spomínanú externú grafiku ROG XG Mobile.

V praxi ide o tzv. plug-n-play riešenie, počítač teda nemusíte reštartovať. ROG Flow X13 v priebehu sekúnd rozpozná novopripojenú grafickú kartu a vy už v tej chvíli môžete začať hrať. Aby sa vám externá grafika počas hrania od notebooku omylom neodpojila, stačí na nej zaistiť posuvný zámok, k čomu vás mimochodom vyzve aj dialógové okno v samotnom systéme Windows 10.

ROG XG Mobile má v sebe zabudované chladenie, ktoré má na rozdiel od bežného uloženia grafiky do útrob počítača viac šance udržať čip v rozumných teplotách, pričom samozrejme v chlade zostáva vďaka externému uloženiu grafiky aj samotný notebook. Nejde pritom len o pohodlie, nižšie teploty umožňujú hardvéru dosahovať v záťaži lepšie výsledky.

Pri notebookovej a desktopovej forme ale ROG Flow X13 nekončí, stelesňuje v sebe aj prekvapivo schopný tablet. Jeho 13,4“ displej je totiž dotykový a postavený na otočných pántoch, vďaka ktorým je ho možné preklopiť do režimu stojanu, tabletu aj s podporou aktívneho pera alebo stanu, v ktorom sa interný hardvér notebooku chladí ešte efektívnejšie.

ASUS si mohol už v tomto bode povedať, že na trh prináša unikátne riešenie a dôraz na kvalitu hardvéru, spracovania či ostatné parametre mohol dať bokom. Nestalo sa tak a z novinky ROG Flow X13 urobil notebook, ktorý by dokázal zaujať aj v prípade, že by vôbec nestaval na externej grafickej karte.

Dôkazom toho je už len samotná kvalita obrazovky, pri ktorej si môžete vybrať 4K UHD rozlíšenie alebo 120 Hz obnovovaciu frekvenciu bok po boku s adaptívnym snímkovaním a certifikáciou Pantone Validated zabezpečujúcou vysokú presnosť obrazu. Vytknúť sa mu dá iba nízky jas na úrovni 300 nitov, ktorý znižuje použiteľnosť notebooku v exteriéri.

Keď už sa ale s ROG Flow X13 vyberiete na cesty, oceníte najmä jeho USB-C nabíjačku s výkonom až 100W, ktorá dokáže nabiť jeho batériu z 0 na 50 % už v priebehu 30 minút. ASUS v tomto prípade sľubuje výdrž pri prehrávaní videa až na úrovni 10 hodín, v praxi je to zvyčajne o nejaké tie 3-4 hodiny menej, samozrejme v závislosti od jasu a vyťaženia.

Ako to už pri zariadeniach od ASUSu býva, pochvalu si tu zaslúži aj touchpad a klávesnica. Pri klávesnici sa konštruktérom podarilo do 13,4“ tela vtesnať prakticky plnohodnotnú klávesnicu z bežných 15“ modelov. Aj keď ide o klasickú chiclet klávesnicu, vďaka matnému povrchu a zdvihu 1,7 mm sa na nej píše naozaj fantasticky. Za mínus by som nepovažoval ani chýbajúce RGB podsvietenie, ROG Flow X13 to totiž hrá skôr na eleganciu, než čistý gaming.

S klávesnicou tak trochu súvisí aj zapínacie tlačidlo, ktoré budete v jej okolí hľadať márne. Umiestnené je na pravej hrane notebooku, kde zároveň plní aj funkciu snímača odtlačkov. Chápem, že je na tomto mieste kvôli otočnej konštrukcii notebooku. Ak však ako ja budete ROG Flow X13 väčšinou otvárať do režimu notebooku a nie tabletu či stojanu, toto umiestnenie vám skrátka nebude dávať vôbec žiaden význam.

Umiestnená najlepšie nie je ani dvojica 1W reproduktorov, ktoré sú síce vybavené priestorovým ozvučením Dolby Atmos, no kvôli smerovaniu nadol nedostávajú veľa priestoru pre čistý prejav. V režimoch tabletu alebo stanu už reproduktory znejú vzhľadom na rozmery notebooku nadpriemerne dobre.

Aj napriek týmto drobným nedostatkom však ROG Flow X13 považujem za jeden z najlepších počítačov, aké som mal možnosť testovať. Neznamená to, že je určený pre každého a ani to, že pôjde o predajný hit. Ukazuje však, že sa herné notebooky dajú robiť aj inak, inovatívne a zároveň stále vysoko kvalitne.

ROG Flow X13 si preto aj po boku s jeho povinným príslušenstvom ROG XG Mobile zaslúži ocenenie TIP REDAKCIE.

ROG Flow X13 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.