Reklama

Ukrajina odrazila kybernetický útok, ktorý mohol spôsobiť masívny blackout

Zdroj | Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Unsplash
Zdroj | Unsplash

Kybernetickí experti a ukrajinské organizácie úspešne odrazili kybernetický útok, ktorý bol špeciálne cielený na elektrickú infraštruktúru v krajine. Na odhalení škodlivého malvéru sa vo veľkom podieľal aj slovenský ESET.

Ruská hekerská skupina známa pod prezývkou „Sandworm“ (piesočný červ), mala podľa Kyjiva a kybernetických expertov zo slovenskej antivírusovej spoločnosti ESET použiť celú plejádu malvérových útokov proti Ukrajine. Ich cieľom boli počítače riadiace dodávku elektriny.

Hekeri si mali útok pripravovať už niekoľko týždňov vopred. Podľa Počítačového zásahového tímu Ukrajiny (CERT-UA) mali do infraštruktúry preniknúť ešte v priebehu februára. ESET k tejto informácii dodáva, že jedna z hlavných častí malvéru použitého pri pokuse o útok bola skompilovaná už 2 týždne pred útokom.

Zdroj | Towfiqu barbhuiya

Toto je vojenský hackerský tím, povedal hovorca vlády Victor Zhora. „Ich cieľom bolo deaktivovať množstvo zariadení vrátane rozvodní elektriny.

Pôvodný plán hekerov počítal s tým, že sa im 8. apríla podarí odstaviť kritickú infraštruktúru a súbežne zmazať disky všetkých počítačov, ktoré by pracovníci spoločnosti mohli potenciálne použiť pri snahe o obnovenie fungovania siete.

Pozrite si

Ocitne sa Rusko v dobe kamennej? Opúšťa ho Ericsson, Nokia i Huawei

Plánovaný útok, ktorý mal podľa hovorcu vlády podporiť ruskú vojenskú aktivitu na východe Ukrajiny, sa napokon podarilo odraziť a podľa všetkého nedošlo k žiadnemu poškodeniu elektrickej infraštruktúry, ani jej systémov.

Analytici aktuálne vyšetrujú, ako sa hekerom podarilo preniknúť do infraštruktúry a získať kontrolu nad konkrétnymi riadiacimi systémami. Pripravený už mali mať aj mechanizmus, ktorým po sebe chceli zahladiť stopy.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.