Ako to vlastne je? Žijeme v modernom svete, ktorému rozumieme a poznáme všetky fyzikálne zákony, alebo je tu ešte veľa neznámeho, ktoré našim súčasným poznaním nedokážeme obsiahnuť?
Niekto je presvedčený, že ľudstvo je vyspelé na maxime poznania, no iný sa nazdáva, že niekde „von“ je oveľa vyspelejšia civilizácia. Však prečo inak by lietalo nad našimi havami UFO?
Dnes, 2. júla, je svetový deň UFO. Vyhlásila ho Svetová organizácia dňa UFO (World UFO Day Organisation). Fanúšikovia ho strávia celkom obligátne, pozorovaním oblohy. Ppečo práve tento dátum? Zorientovaný čitateľ určite vie, že práve dnes, v roku 1947 sa to všetko začalo, keď v Roswelli (Nové Mexiko, USA) havaroval mimozemský dopravný prostriedok.
Prakticky odvtedy trvá hľadanie ďalších dôkazov, vypracovávanie nových a nových teórií a vysvetlení, prečo je Zem takým častím miestom preletov UFO, teda neidentifikovaných lietajúcich objektov (Unidentified Flying Object).
Svetový deň UFO má význam pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o UFO a chcú sa o nich dozvedieť viac. Slúži ako fórum pre otvorenú a rešpektujúcu diskusiu, vyvracanie mýtov a predsudkov a podporu výskumu pozorovaní UFO.
Mimochodom, ďalším pamätným dňom je 24. júl 1947, vtedy napísal reportér Kenneth Arnold legendárne hlásenie o incidente v Novom Mexiku a spustil tým obrovský záujem o UFO. Dnes to majú nadšenci oveľa ľahšie, vďaka internetu sa vedia spojiť prakticky s kýmkoľvek a podeliť o najnovšie zistenia a objavy.
UFO na Slovensku
Dobrou správou je, že UFO sa nevyhýba ani Slovensku, aj nad našim územím boli pozorované neznáme objekty. Ich prelety, nevysvetliteľné javy a pozorovania mapovalo niekoľko združení a klubov. Zostal prakticky len jeden, UFO klub Trnava, ktorý spolupracuje aj so zahraničnými ufológmi a vymieňa si s nimi informácie.
Vedeli ste, že prvá zmienka o UFO nad Slovenskom je z roku 1668. Kronikár z Levoče napísal, že na oblohe letí strieborný jašter. Na hlásenia bol zas najbohatší rok 2018. Záujem o UFO vrcholil v ére filmov E.T.: Mimozemšťan a Blízke stretnutie tretieho druhu. U nás to bolo zhruba o dve dekády neskôr v 90.tich rokoch.
O slovenských ufológoch natočil film dokumentarista Maroš Berák. Jeho Sprisahanie šedej rasy mal premiéru v kinách v marci 2017.