Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ubuntu Phone OS je tu! Zo smartfónov urobí desktopy

Ubuntu Phone OS je tu! Zo smartfónov urobí desktopy
Dominik Fúsek
Ubuntu Phone OS je tu! Zo smartfónov urobí desktopy

Mohlo by sa zdať, že trh smartfónov sa pomaly stabilizuje a je nasýtený. Napriek tomu sa ešte nájde pár odvážlivcov, ktorí prakticky na zelenej lúke chcú postaviť konkurenta zdanlivo nepremožiteľnému Googlu a Applu. Odhodlala sa aj spoločnosť Canonical a predstavila dlho očakávanú mobilnú verziu svojho OS Ubuntu.

Ubuntu Phone OS

Začneme od konca: Ubuntu Phone OS sa má v prvých prístrojoch objaviť začiatkom roka 2014. Aby výrobcovia nemali problém s jeho implementáciou, je možné inštalovať ho do takmer ľubovoľného smartfónu určeného pre OS Android – stačí mu dvojjadrový Cortex-A9 procesor, 1 GB RAM a displej s rozlíšením 480 x 800 bodov, čo budú o rok špecifikácie aj tých najlacnejších smartfónov. Oproti Androidu samozrejme zostáva zhodný základ v podobe Linuxového jadra, rozdiely však budú podstatné. Aplikácie týchto dvoch OS nebudú navzájom kompatibilné, pretože Ubuntu Phone OS nebude fungovať na báze virtuálneho stroja Dalvik. Ubuntu bude podporovať webové HTML5 aplikácie a vlastné programy, ktoré na jednej strane budú podávať vyšší výkon ako Android, na druhej strane bez pracného prepísania vývojármi nepobežia vôbec.

Ubuntu Phone OS stavia na overenom základe desktopového Ubuntu, ale optimalizovaného pre potreby malých dotykových zariadení. Namiesto tlačidiel sa budú používať rôzne gestá, podobne ako v Nokiou zavrhnutom OS MeeGo. Chýbať nebude pokročilé vyhľadávanie, informačná lišta, hlasové ovládanie a ďalšie funkcie. Mocnou zbraňou bude možnosť dokovať smartfón a pripojiť k nemu monitor, klávesnicu a myš. To dokážu aj vybrané Androidy, avšak v Ubuntu sa vtedy zmení prostredie na desktopové, ktoré je pri ovládaní myšou efektívnejšie. Ťažko povedať, či sa nový systém na tvrdom trhu presadí, k myšlienke postupne zjednotiť smartfóny a tradičné počítače však pomaly smeruje aj konkurencia. Viac o novom systéme sa dozviete vo vložených videách a odkazoch.

Zdroj a foto: Canonical, Engadget, GSM Arena