Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Uber pozastavuje testovanie autonómnych áut kvôli smrteľnej nehode

Uber pozastavuje testovanie autonómnych áut kvôli smrteľnej nehode
Zdroj | CarShowroom
Michal Spiegel
Uber pozastavuje testovanie autonómnych áut kvôli smrteľnej nehode
Zdroj | CarShowroom
Zdroj | CarShowroom

Pravdepodobne bolo len otázkou času, kedy dôjde k smrteľnej nehode spojenej s autonómnymi vozidlami. V americkej Arizone došlo k nehode, pri ktorej zomrel chodec počas testovania autonómnych áut od Uberu.

K nehode došlo v meste Tempe v štáte Arizona a podľa informácií auto išlo na autonómny pohon, no s ľudským operátorom, ktorý sedel za volantom.

49-ročná Elaine Herzberg, ktorá v tom momente išla cez prechod, bola zrazená a neskôr zomrela v nemocnici na následky zranení. Uber kvôli nehode pozastavil všetky testovania v San Franciscu, Pittsburghu, Toronte a v oblasti Phoenix.

Treba spomenúť, že nejde o prvý prípad smrteľnej nehody spojenej s autonómnymi vozidlami, no ide o prvý prípad, pri ktorom zomrel chodec. Dva roky nazad napríklad došlo k smrteľnej nehode na Floride, ktorá sa týkala autopilota Tesly.

Zdroj | Volvo
Pozrite si

Tesla Model 3 rozmlátená na totálku ukazuje vysokú mieru bezpečnosti

Momentálne prebieha vyšetrovanie, na ktorom pracuje miestna polícia a Národná rada pre bezpečnosť dopravy (National Transportation Safety Board).

Uvidíme, aký bude mať táto udalosť dopad na vývoj a testovanie autonómnych vozidiel. Takýto prípad bude z jednej strany odsúdený tými, ktorí varovali pred rizikom autonómnych vozidiel a z druhej strany môže slúžiť ako výstražné znamenie pre ostatné spoločnosti, ktoré investujú do autonómnych technológií miliardy.

Autonómne vozidlá nie sú riešením pre všetky nehody, keďže netreba zabúdať na nevypočítateľný ľudský faktor. Autá sú riadené umelou inteligenciou, ktorá musí riešiť tzv. „trolley problem“, to znamená, že v prípade možnej nehody, auto musí vypočítať, koho obetuje.

Pozrite si

Nové kamióny Volvo sami zabránia nehodám v meste

Tento prípad má však skôr dočinenia s chybou v senzoroch alebo s tým, že systém nerozpoznal, čo vidí. Napriek takejto nehode veríme, že toto neznamená koniec autonómnym autám, ktoré mohli byť riešením pre vysokú nehodovosť bežných vozidiel.

Aký máte na autonómne vozidlá názor po tomto prípade? Ste za ich reguláciu, zákaz alebo naďalej podporujete ich vývoj? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj