Reklama

Uber chce pol milióna robotických áut Tesla

Juraj Procházka

Známa a kontroverzná alternatívna taxislužba Uber nenechá ani na chvíľu mediálnu hladinu na pokoji. Pre podozrenie z „nedovolenej aktivity“ zatkli koncom júna vo Francúzsku dvoch výkonných manažérov a vlna nevôle sa preliala aj ďalšími krajinami. Úradom vadí, že alternatívni taxikári registrovaní a fungujúci cez internetovú aplikáciu UberPOP podnikajú bez licencie a bez garancií, pričom neodvádzajú dane. Taxikárom zas prekáža, že Uber podlieza ceny a deformuje trh – vo viacerých krajinách už proti Uberu štrajkovali.

uber-app

Potom, čo sa služba Uber v niektorých krajinách dostala do sporu s konvenčnými taxislužbami a dokonca aj so zákonom, teraz generálny riaditeľ spoločnosti Uber Travis Kalanick prichádza s ďalším  prekvapujúcim vyhlásením.

POZRITE SI: Google chce cez Waze testovať zdieľané jazdy

Na prestížnom podujatí Top 10 Tech Trends v rámci Churchill Clubu Kalanick údajne vyhlásil, že pokiaľ Tesla Motors bude do roku 2020 vyrábať robotické autá (a tá sa na ne skutočne chystá), Uber ich nakúpi 500 000. Tesla však sotva bude o päť rokov schopná vyrábať pol milióna robotických automobilov. Má síce v pláne dosiahnuť v roku 2020 takýto objem produkcie, ten sa ale týka sumáru všetkých modelov, pričom ťažisko bude tvoriť „ľudový“ Model 3.

Pôjde o elektromobil s dojazdom okolo 320 km za cenu 35 000 USD bez dotácie. Tá môže v USA dosiahnuť 7 500 dolárov, takže pre konečného spotrebiteľa môže cena spadnúť až na 27 500 USD. Pokiaľ by sa dala táto matematika aplikovať aj v EÚ, Tesla Model 3 by stála asi 25 tisíc eur.

POZRITE SI: Tesla Motors – najväčší fenomén 21. storočia?

Vyjadrenia šéfa Uberu však naznačujú možné trendy. Autonómne vozidlo by malo byť bezpečnejšie a dokáže jazdiť úspornejšie ako auto riadené človekom. Pre taxislužbu sú oba faktory aj ekonomickým prínosom. Tesla už od minulého roku testuje systém autopilota pre svoje vozidlá a do komerčných automobilov ho bude montovať zrejme do troch rokov. Spočiatku ale nepôjde o plne autonómne vozidlá. K dispozícii majú byť služby ako privolanie auta z garáže, automatické parkovanie, prípadne samostatná jazda na diaľnici.

Zdroj: YAHOO! Autos Foto: Uber

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.