Reklama

Two Point Campus – postavte si čo najlepší intrák

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Pred dvomi rokmi sme na Techboxe recenzovali špičkovú stratégiu s názvom Two Point Hospital. Jej náplňou bolo budovanie čo najlepších nemocníc v rozličných regiónoch. Hra fungovala tak, že každá nemocnica mala na vás isté požiadavky a vy ako manažér ste sa ich snažili naplniť. A hoci vyšla počas pandémie, obsahovala kopu jemného humoru pri diagnózach, pacientoch či doktoroch, takže ste si pri nej vedeli oddýchnuť, hoci tam vonku zúril neznámy vírus.

Hľadá sa manažér internátneho mestečka

Štúdio Two Point zobralo tento koncept a presunulo ho do nového prostredia. Tentokrát sa stanete top manažérom pre oblasť campusov, resp. študentských štvrtí a internátov. Vašou úlohou je budovať tie najlepšie destinácie pre študentov, kde budú mať chuť chodiť, bývať, študovať, zabávať sa a najmä tu utrácať peniažky, keďže sa tu kopíruje model amerického školstva, kde sa platí nie najmenšie školné rádovo v tisíckach dolárov.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Steam

Two Point Campus funguje teda ako obchodná stratégia. Prvé misie na internátoch sú relatívne ľahké, podarené a slúžia aj ako tutoriál, kde sa učíte postupne stavať a manažovať. Napríklad úvodná misia vás učí elementárne veci, čo potrebujete mať pripravené pre študentov. Máte kúpený pozemok, interiér je pripravený a už iba do neho vkladáte i vybavujete jednotlivé miestnosti. Napríklad spacia časť – tu treba uložiť postele, pracovné stoly, skrine, pár plagátov. Minimálna veľkosť je daná, postupne sa dá aj rozširovať, ak sa zmestí. Každá miestnosť má aj určitý level – čím vyšší, tým prestížnejšia je. Vedľa spacej časti som umiestnil aj WC a sprchy, nech majú študenti dobré zázemie.

Iná vec sú študijné odbory a potrebné miestnosti pre výučbu. Jednak tu môžete mať všeobecné časti ako prednáškové sály (dajú sa využiť aj ako kino), knižnice (s rôznymi druhmi kníh či pomôcok) a potom nastúpia špecializované učebne na vedu, virtuálnu realitu či gastronómiu (s viacerými druhmi kuchyne). Každý campus je zameraný na niečo iné, hoci môžete ich neskôr aj krížiť, na to budete potrebovať už väčšie priestory – to znamená kúpiť alebo zveľadiť ďalšie pozemky a rozdeliť campus na viaceré časti. Či im dáte aj nejakú logiku, to už je na vás.

Nielen štúdiom je campus živý…

Študenti sa však nechcú iba drilovať, majú aj ďalšie požiadavky. Napríklad na zábavu: mať školský klub, kde by boli nejaké besiedky. Alebo študentské odbory môžu mať miestnosť, kde šupnete nielen bar, ale celé pódium, na ktorom môžu byť rozmanité akcie ako karaoke večer.

Zdroj | Steam

Do campusu nepatria len študenti, ale aj učitelia, asistenti či špecialisti. Vašou úlohou bude jednak osloviť tých najvhodnejších (no aby ste ich aj vedeli zaplatiť), zároveň aj manažovať, či sú spokojní, fit a náhodou nemajú na dne morálku či energiu. Nemenej dôležitou súčasťou sú upratovači i technici, ktorí držia poriadok a fungovanie nad vodou.

Ako manažér campusu máte za úlohu zarábať peniažky, ale zároveň zvyšovať level celého campusu a plniť jednotlivé úlohy. Štruktúra je pripravená tak, že campus má na začiatku nula hviezdičiek a váš postup sa meria získavaním ďalších. Napríklad na prvú hviezdičku treba postaviť stanovené časti, mať istý počet študentov a prospech aspoň B+. Jedna hviezdička stačí na ďalší postup v hre.

Zdroj | Steam

Ak na mape ostanete, máte možnosť získať druhú a tretiu hviezdu za ďalšiu porciu úloh. Napríklad na druhú treba vyhrať lokálnu súťaž v odbore, zvýšiť počet študentov a ich spokojnosť. A na tretiu zase niečo úplne iné. Tento systém je skvelý v tom, že stačí základná hviezda, aby ste sa mohli posunúť rýchlo ďalej (hoci aj to môže trvať pár hodín). Ale detailisti budú piplať campus aj po tretej hviezdičke a skúšať iné vlastné výzvy (moja obľúbená: zarobiť na mape milión dolárov).

Ako udržať balans a financie

Finančné aspekty sú náročné – musíte sledovať všetko dôležité: ceny, stavby, výplaty. Niektoré misie sú náročné, lebo peňazí je málo a bojujete s nedostatkom chechtákov a musíte sa obracať: kde ušetríte a kde sa rozhodnete investovať neskôr. Dá sa ísť na to cez menšie izby, menej ľudí, a je otázne, či tým neutrpí úroveň campusu. Ale inokedy je potrebné niečo postaviť v správnom čase alebo investovať do tvorby nových odborov. A je dôležité si uvedomiť, že zveľaďovať treba nielen interiér, ale aj exteriér. No pri šetrení niekedy môžete nechať park pred campusom, aleje či lavičky aj na neskôr.

Zdroj | Steam

Hra rešpektuje školský rok: trvá od augusta do júla a počas neho sa musíte obracať reagovať podľa požiadaviek študentov či personálu. Niekedy si pýtajú určitú miestnosť alebo nejaký predmet do nej – napríklad špecifický regál do knižnice, stôl do kuchyne. Pýtajú si konkrétny stánok s jedlom, pomôcku na výskum či lavičku pred bránami campusu. Do e-mailu vám postupne chodia požiadavky a je na vás, ktoré budete riešiť. Niekedy sa kvôli financiám či nedostupným predmetom nedá riešiť všetko – preto môžete sledovať napríklad počet záujemcov pri určitej výzve.

Lenže hra je košatá v tom, že okrem štandardných peňazí obsahuje aj tzv. Kudosh a Campus body. Tie prvé sú potrebné pre postupné odomkýnanie predmetov – k dispozícii nemáte všetko hneď, postupne si volíte, čo si sprístupnite, napríklad spomínané stánky s jedlom alebo prvky v herniach a kluboch. No Campus body sú esenciálne pre zvyšovanie levelu alebo otváranie učebných predmetov – a vďaka nim môžete prilákať väčší počet študentov. Predsa len, dva odbory majú vyšší potenciál ako jeden, no pre každý musíte vytvoriť ekosystém pre štúdium.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Steam

Jedna z top chytľavých hier roka

Two Point Campus je prepracovaná hra a viac ako iba prefarbená verzia Two Point Hospital. Autori výborne zapracovali budovanie a manažment študentských mestečiek s rozličnými výzvami. Hra je navyše parádne hrateľná na každom systéme – napríklad recenzovaná Xbox Series/One verzia je kompaktná, zaberá pár GB a beží aj na staršej konzole z roka 2014, akurát má dlhšie časy načítania dát ako na nových Xbox Series verziách. Takže ak máte chuť budovať a baviť sa dlhé hodiny, toto je vynikajúci titul.

Two Point Campus vyšla 9. augusta 2022 na PC, Xbox Series, Xbox One, PS5, PS4 a Switch. Cena hry je 35 eur, je však zahrnutá v Xbox Game Pass.

90 %
Two Point Campus je výborná hra pre fanúšikov manažmentu a internátne mestečka môžete stavať s veľkým detailom.

Výhody

  • chytľavá hrateľnosť a robustný fungujúci ekosystém
  • každá misia má odlišné výzvy a prostredia
  • veľká miera humoru i fantázie
  • rozmanité školy a ich zamerania: veda, varenie, mágia
  • veľmi dobrý postup hrou cez systém hviezdičiek
  • postupné odomknutie predmetov a možností
  • veľké množstvo izieb, aktivít, súčastí a povolaní

Nevýhody

  • niektoré pozemky sú dosť malé a obmedzujúce

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.