Tvorca BitTorrentu predstavil novú kryptomenu Chia

ZDROJ | Chia Network

Bram Chohen, tvocra protokolu BitTorrent chce priniesť ekologickejšiu kryptomenu, ktorú nazýva Chia. Namiesto výpočtového výkonu bude využívať kapacitu disku.

https://youtu.be/aYG0NxoG7yw

Kryptomeny ako Bitcoin a jemu podobné využívajú na ťaženie výpočtový výkon procesoru, grafickej karty alebo špeciálneho hardvéru. Takýto spôsob ťaženia sa nazýva Proof of work. Aj keď sa efektívnosť ťaženia postupne zvyšuje, tak isto sa zvyšuje aj počet minerov a množstvo hardvéru zapojeného do ťaženia. Vo výsledku sa tak pri ťažení spotrebuje obrovské množstvo elektrickej energie.

Pozrite siČo je to Bitcoin, najpopulárnejšia kryptomena?

Okrem neekologickosti má tento spôsob ťaženia ešte jeden problém a tým je centralizácia. V oblastiach, kde je lacnejšia elektrická energia a chladnejšie ovzdušie, je ťaženie kryptomien podstatne lacnejšie. Kvôli tomu následne vzniká nerovnomerné rozdelenie kryptomeny po svete.

ZDROJ | Chia Network

Bram Chohen chce tieto problémy vyriešiť a preto predstavil ekologickejšiu kryptomenu Chia. Tá sa nebude ťažiť pomocou výpočtov, ale farmárčiť skrz dostupné miesto na disku. Chia bude využívať dostupné miesto na disku používateľa, ktoré zaplní dátami. K vytváraniu bloku následne dochádza pri vyhľadávaní dát na disku.

Pozrite siPribúda nová mena Bitcoin Cash, vlastníci Bitcoinov si polepšia

Aby bol Proof of space chránený proti rýchlemu generovaniu blokov, je do overenia zapojený aj Proof of time. Pri Proof of time sú taktiež potrebné náročné výpočty, ako pri Proof of work, no ich výsledok je vopred určený a výpočet nebude prebiehať na hardvéri farmára, ale na vzdialenom serveri.

Predpredaj meny by mal začať niekedy v druhom štvrťroku 2018 a oficiálny predaj koncom roku 2018. Spustenie kryptomeny bude mať pod palcom Chohenova spoločnosť Chia Network.

ZdrojTechCrunch,Chia Network

Komentáre k článku