Reklama

Tvorba reality od Bunkspeed: o krok bližšie k dokonalosti

Erik Birčák

Tohtoročná GPU Technology Conference priniesla niekoľko zaujímavých prezentácií a noviniek. Jednou z nich je práve schopnosť realtime ray-tracingu pomocou grafických kariet založených na architektúre Nvidia Fermi. Bunkspeed ukázal naozaj kvalitný softvér, ktorý ocenia napríklad výrobcovia automobilov.

 

Bunkspeed, malá a progresívna spoločnosť založená v roku 2002 prezentovala na tohtoročnej GTC svoje produkty „Bunkspeed Shot“ a „Bunkspeed Move“. Tieto produkty sú určené hlavne pre dizajnérov a tvorcov modelov pričom svoj obraz a videá renderujú pomocou metódy ray-tracingu (kedy je výsledný obraz počítaný sledovaním cesty všetkých svetelných lúčov cez modelovanú scénu a simulovaním ich odrazov od všetkých objektov na nej). Výsledkom je scéna, ktorá je v mnohých prípadoch na nerozoznanie od reálu. Preto sa podobné videá často využívajú v reklamách či rôznych prezentáciách (napríklad automobilových spoločností kde sa využívajú najrôznejšie prelety interiérom auta a ukazujú rôzne vymoženosti daného modelu).

Ray-tracing sa snaží čo najvernejšie simulovať realitu a dnes je tak

Bunkspeed navyše využil silu grafických kariet vo svoj prospech a naprogramoval svoje aplikácie pre použitie s kartami od spoločnosti Nvidia (podporujúcimi technológiu CUDA). Je tak možné za pomoci niekoľkých grafických kariet najnovšej generácie založenej na architektúre Fermi (čiže pravdepodobne 3 či 4 karty Nvidia Quadro rady 6000) dostať realtime renderovanú scénu.

Využitie by sa opäť našlo napríklad pri predaji automobilov, kde by si zákazník mohol prezrieť modely áut „v akcii“ či v akejkoľvek výbave a farbe ešte skôr ako by do neho reálne nastúpil. Takisto je však pokojne možné, že v blízkej budúcnosti sa dočkáme väčšieho množstva počítačovo tvorených reklamných spotov. Cena programu Bunkspeed Shot je totiž iba 999 dolárov (745€) čo je za softvér tejto kategórie až hriešne nízka suma.

Zdroj : Bright side of news

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.