Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Trump podáva žalobu na Facebook, Twitter a YouTube, žiada náhrady škody

Trump podáva žalobu na Facebook, Twitter a YouTube, žiada náhrady škody
Zdroj | Gage Skidmore
Stanislav Vinc
Trump podáva žalobu na Facebook, Twitter a YouTube, žiada náhrady škody
Zdroj | Gage Skidmore
Zdroj | Gage Skidmore

Bývalý americký prezident Donald Trump podáva žalobu na viaceré spoločnosti zastrešujúce sociálne siete, ktoré začiatkom roka zablokovali jeho osobné profily. Žalobu stavia na prvom dodatku k ústave Spojených štátov.

Donald Trump venoval svoju prvú tlačovú konferenciu od odovzdania mandátu amerického prezidenta hromadnej žalobe spoločností Facebook, Twitter a YouTube. Predmetom žaloby je zablokovanie jeho účtov na ich sociálnych sieťach, ktoré mali týmto krokom porušiť ústavu Spojených štátov.

Trump sa konkrétne odvoláva na slobodu prejavu, ktorú prvý dodatok garantuje občanom Spojených štátov. Na tlačovej konferencii hovoril o umlčiavaní, čiernych listinách, vykázaniach a tzv. shadow-banningu, pri ktorom je účet používateľa úplne alebo čiastočne zablokovaný bez výraznejšieho upozornenia.

Zdroj | Clay Banks

K zablokovaniu účtov Donalda Trumpa na menovaných sociálnych sieťach došlo po januárovom útoku na Kapitol. Trump však balansoval na hrane pravidiel týchto služieb aj predtým, keď na sociálnych sieťach pravidelne zverejňoval nepravdivé informácie, vyhrážky a obsah podnecujúci agresiu.

Pozrite si

Google z obchodu odstránil 9 aplikácií, ktoré kradli heslá k Facebooku

Sociálna sieť Twitter po kontroverzných vyhláseniach v súvislosti s útokom na Kapitol zaviedla pre Trumpa doživotný zákaz používania jeho služieb. Facebook urobil spočiatku rovnaký krok, teraz ho však musí aj na popud vlastného kontrolného orgánu Oversight Board prehodnotiť a pre Trumpov zákaz minimálne stanoviť pevný konečný dátum.

Súčasťou žaloby je okrem obnovenia Trumpových účtov aj vyplatenie kompenzačných a represívnych náhrad škôd. Tých sa ale Trump pravdepodobne nedočká, jeho žaloba je podľa viacerých strán postavená na slabých základoch už len kvôli samotnému faktu, že sloboda prejavu zakotvená v prvom dodatku sa týka obmedzení zo strany vlády, nie súkromných firiem.

Zdroj