Toyota predstaví kategóriu ultra kompaktných BEV

ZDROJ | Toyota

Na blížiacom sa tokijskom autosalóne predstaví Toyota svoje riešenie ultra kompaktných elektrických vozidiel pre japonský trh. BEV sú v predvýrobnej fáze, do ostrého predaj prídu v zime 2020.

Ultra kompaktné BEV od Toyota je dvojmiestne, dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 100 km/h a na jedno nabitie zvládne dojazd 100 kilometrov. Elektromobil bude potrebovať približne 5 hodín, aby sa nabil na 100%. Rozmery ultra kompaktného vozidla sú 2 490 x 1 290 x 1 550 milimetrov.

Toto riešenie je určené pre dennú mobilitu do mesta pre ľudí, ktorí pravidelne cestujú na krátke vzdialenosti, pre seniorov, čerstvých vodičov alebo ľudí, ktorí sa potrebujú presúvať na biznis stretnutia. Automobilka pripomína extrémne krátky polomer otáčania nového elektrického vozidla. Toyota chce takto tiež šetriť miesto, životné prostredie a znížiť hluk.

Ultra kompaktné BEV – ToyotaZDROJ | Toyota

Automobilka svoje kompaktné elektrické riešenia rozdelila do šiestich kategórií. Prvou sú ultrakompakné vozdilá pre dvoch, ktoré sme predstavili už vyššie. Kategória biznis je zameraná na krátke opakujúce sa cesty, pohodlné parkovanie a interiér ponúkajúci možnosť rýchlej práce počas presunu. Táto kategória by mala ponúknuť tri jazdné režimy.

„Walking area BEV Standing Type“ je určený do peších zón na hliadkovanie, vykonávanie bezpečnostných kontrol alebo prepravu ťažkého nákladu, napríklad, na letisku či v expedičnom sklade. „Walking area BEV Seated Type“ sa zas orientuje na osoby s veľký množstvom batožiny alebo ľudí s obmedzenou mobilitou.

Biznis Ultra kompaktné BEV – ToyotaZDROJ | Toyota

Samostatnou kategóriu sú bezbariérové elektrické vozidlá, ktoré sú určené pre vozíčkarov. Poslednou kategóriou je Toyota i-ROAD, ktorá je určená na prekonanie „poslednej míle“ a pôjde o trojstopé vozidlo vychádzajúce z motocyklu.

ZDROJ | Toyota

Charakteristiky elektrovozidiel sa líšia podľa jednotlivých kategórií. Ultra kompaktné, ulta kompaktné pre biznis a Toyota i-Road majú maximálnu rýchlosť do 60% km/h a dojazd od 50 do 100 kilometrov. Rýchlosť nabíjania je v prípade ultra kompakt a ultra kompakt biznis do 5 hodín, zatiaľ čo i-ROAD bude mať batériu na 100% za 3 hodiny. Kategórie určené do peších zón dosiahnu rýchlosť do 10 km/h, dojazd budú mať v rozmedzí 10 až 20 kilometrov a ponúknu vymeniteľné batérie, ktoré sa na 100% nabijú do 2,5 hodiny.

ZDROJ | Toyota

Toyota chce na autosalóne v Tokiu tiež predstaviť nový obchodný model zameraný na elektromobilu vo všeobecnosti. Automobilka chce klásť veľký dôraz na batériu v každej fáze jej životnosti, teda od výroby po prvotný predaj, do svojich záujmov tiež zahŕňa druhotný predaj alebo opätovné použitie či recykláciu. To všetko pre maximalizovanie hodnoty batérie. Toyota tiež plánuje spustiť finančné programy, aby boli zákazníci motivovaní batérie vracať a zaujímali sa o recyklované batérie. V pláne má tiež vybudovať sieť nabíjacich staníc a ponúknuť služby poistenia zamerané práve na elektromobily.

 

ZdrojToyota

Komentáre k článku