Toyota Aygo X – Aký je najmenší crossover do mesta?

Kompaktné mestké auto. Ako si ho predstavujete? Ak si spomínate na Toyotu Aygo, zabudnite. Dnes je väčšia, vyššia a výrazne modernejšia. Boli sme sa pozrieť na novinku Aygo X.

Toyota Aygo X je už na prvý pohľad pútavé kompatkné auto, ktorého vzhľad je mimoriadne dynamický a moderný. Spredu vás upútajú výrazné svetlá siahajúce až do polovice prednej kapoty. Môžu byť LED, pričom v špeciálom pakete VISION dostanete aj LED zadné svetlá či parkovacie senzory vpredu a vzadu.

Neprehliadnuteľná je dvojfarebná karoséria, teda v prípade, že sa pre ňu rozhodnete. Aygo X môžete mať v základe kľudne celé biele. Kombinácia farieb je však mimoriadne efektná, my sme mali možnosť pokochať sa verziou Béžová – zázvor /Čierna – nočná obloha, kde práve zadná časť výrazne vyčnievala. Nehovoriac o otváracej streche, ktorú sme videli len na kompakte Fiat 500.

Najzaujímavejšie je Aygo X zozadu. Zadné presklené dvere, výrazné označenie modelu a neprehliadnuteľné zadné svetlá robia z modelu doslova dizajnérsky skvost na cestách.

To, prečo budete Aygo X milovať bude však osobitný štýl. Vysoký podvozok sa v meste hodí, oproti predchodcovi je svetlá výška väčšia o 11 mm. Absolútne úchvatne pôsobia 18-palcové kolesá. Na takto malom kompaktnom crossoveri ide o neprehliadnuteľný prvok. Rozhodne však odporúčame.

Prekvapivo zaujímavý je aj kufor, ktorý má po novom 231 litrov. Oproti predchádzajúcej generácii je to o 60 litrov viac, čo sa v meste a na nákupy hodí. V pohode sem hodíte aj korčule, skateboard či menší cestovný kufor. Čo je zaujímavé, tak práve v batožinovom priestore je ukrytý aj subwoofer audio systému JBL, ktorého zvuk je milým prekvapením.

Žiadne batérie tu však uschované nie sú, totiž Aygo X si nekúpite ako hybrid. Je to pravdepodobne aj posledná generácia takéhoto modelu s „bežným“ pohonom, budúcnosť bude patriť elektromobilite.

V interiéri nečakajte luxus ako vo vyšších modeloch výrobcu, i tak na nás pôsobil veľmi príjemne. Napriek tomu, že časť dverí nebola čalúnená, nemali sme pocit, že by sa tu vyslovene šetrilo. Naopak, najmä prístrojová doska či sedadlá pôsobili na daný segment až luxusne.

v Aygo X dostanete aj celú paletu asistenčných systémov vrátane inteligentného adaptívneho tempomatu. Najnovší balík Toyota Safety Sense používa monokulárnu kameru v spojení s milimetrovým radarom. Premiéru tu majú funkcie rozpoznávania chodcov cez deň aj v noci, rozpoznávanie cyklistov cez deň, asistenčný systém na zmierňovanie rizika kolízie na križovatkách, poteší aj asistent na udržanie vozidla v jazdnom pruhu a núdzový asistent riadenia.

V interiéri je milým prekvapením až 9-palcový dotykový displej systému Toyota Smart Connect. Ako už názov napovedá, systém je online, využíva rôzne aplikácie, ukáže vám dopravnú situáciu počas navigácie a k Aygo X viete pristupovať aj prostredníctvom aplikácie MyT.

Ako sa na moderné auto patrí, nechýba bezdrôtové nabíjanie smartfónu a tiež podpora Apple CarPlay či Android Auto, našťastie tiež už aj v modernejšej bezdrôtovej verzii. Rozlíšenie dipsleja je detailné, poteší aj prehľadná grafika a pomerne rýchle reakcie. Vidieť, že Toyota v multimediálnych systémoch dobehla súčasné trendy, a to je veľmi dobre.

Toyota Aygo X sa na našom trhu začína predávať v uvádzacej akcii od 11 990 eur. Ak si chcete dopriať 72k verziu s S-CVT prevodovkou a lepšiu výbavu Limited, pripravte sa na minimálne 17 490 €. Napríklad štýlová plátená strecha vás výjde na 700 eur. Pozrite si aj naše video s novinkou Aygo X.

Komentáre k článku