- #Virtuálna a rozšírená realita
- 4 min.
- 8.10.2022
Toto sú najlepšie projekty v metaverze, ktoré sa oplatí navštíviť
Predstavte si vesmír oslobodený od fyzických zákonov. V tomto alternatívnom svete môžete pracovať, relaxovať, hrať sa a spájať sa s ľuďmi kdekoľvek na svete. Môžete sa zúčastňovať stretnutí, hromadiť nehmotný majetok a vytvárať abstraktné umenie. Môžete robiť takmer čokoľvek, čo si vaša predstavivosť dokáže predstaviť.
Myšlienku metaversu prišla z predstavivosti Neala Stephensona, ktorý opísal „metaverse“ vo svojom kyberpunkovom románe Snow Crash v roku 1992. Stephenson popisoval zdieľaný digitálny priestor, ku ktorému majú ľudia prístup pomocou okuliarov pre virtuálnu realitu a zdieľanej siete. Čo poviete, na tú dobu celkom trefné, že?
Najlepšie projekty v metaverze
Hrať sa, pracovať alebo jednoducho žiť v alternatívnej realite si vyžaduje financie, tak ako to poznáme z reálneho života. V decentralizovanom metaverze sú to kryptomeny. Rovnako však existuje niekoľko projektov, ktoré majú rôzne možnosti, výhody aj nevýhody. Toto sú tie najväčšie a najlepšie z nich:
Decentraland:
Decentraland je platforma virtuálnej reality, ktorá je open source a umožňuje vám nakupovať, predávať a spravovať váš virtuálny pozemok a majetok. Ako už jej názov napovedá, jedná sa o decentralizovanú komunitu. V tomto svete môžete podnikať, stretávať sa, budovať alebo objavovať. MANA je natívna kryptomena, ktorá sa používa na to, aby vám umožnila prístup k interaktívnym aplikáciám, platiť za tovar a služby alebo investovať do majetku v Decentralande. Projekt vznikol v roku 2017, neustále napreduje vpred v budovaní infraštruktúry a teší sa veľkej obľube.
Sandbox:
Sandbox po vzore Decentralandu, je rovnako platforma s virtuálnym svetom, kde môžete budovať, stretávať sa, atď. Aj keď majú veľa spoločného, nie sú úplne rovnaké. Sandbox je viac centralizovaný a spája sa so skúsenými vývojármi videohier, zatiaľ čo Decentraland sa pri vývoji spolieha na svoje DAO. Najväčšia odlišnosť je teda v grafike. Zatiaľ čo Sandbox má vynikajúcu grafiku a estetiku, Decentraland vyzerá takto trochu ako priekopník v 3D metaverse. Zameranie Sandboxu sa však od začiatku sústredilo na hranie a Decentraland sa zameriaval skôr na technológiu blockchain. Neviete ktorý si vybrať? Vyskúšajte oba.
Axie Infinity:
Axie infinity sa tešila obrovskej popularite. V najväčšom hype hralo túto hru denne viac ako štvrť milióna hráčov. Hráči súťažia o získavanie príšer nazývaných Axies, ktoré sú vlastne NFTčka a je ich možné kupovať a predávať. Hraním hry si môžete zarobiť AXS (token hry) aj keď samotná hra nie je zadarmo. Aby ste si hru mohli zahrať, potrebujete vlastniť aspoň tri Axies.
Illuvium:
V tejto blockchain hre máte krásnu rozľahlú krajinu, ktorú môžu hráči prechádzať. Počas jej skúmania plníte rôzne úlohy, objavujete stvorenia nazývané Illuvials. Každý Illuvial má svoje vlastné schopnosti, silné a slabé stránky a je ich viac ako 100. Keď nájdete Illuvial, môžete si ho nechať, vylepšoať a uložiť do svojej peňaženky. Hra má model play-to-earn, v ktorom môžu byť hráči odmenení coinami ILV, keď splnia určité míľniky.
Budúcnosť metaverza
Technológia metaverza rovnako nadchla myšlienkou aj Marka Zuckerberga zakladateľa Facebooku, teraz známeho ako Meta. Táto veľká spoločnosť nie je prvou, ani jedinou technologickou spoločnosťou, ktorá sa zapojila do budovania infraštruktúry metaverza. Markova idea je však pomerne dosť centralizovaná. Myšlienka že život bude prenesený do online priestoru je zaujímavá len vtedy, ak tento priestor nebude spravovaný jednou či zopár firmami. Nechceme sa predsa stať ich otrokmi! V tomto smere preto preferujem decentralizované projekty, ako napríklad spomínaný Decentraland.
Hoci je metaverzum ako celok dobre zavedený a na správnej ceste, ešte stále sa vyvíja a určite nemá konečnú podobu. Bude si to vyžadovať ešte veľa rokov vývoja, ale myslím si že má potenciál odomknúť množstvo zaujímavých možností. Nie je to len obyčajná virtuálna realita, je to myšlienka, ktorá spája veľa nadšencov.