Reklama

Toto je najrýchlejší elektromobil na svete, jeho výrobcu zrejme nepoznáte

Zdroj | Aspark
Zdroj | Aspark
Stanislav Vinc
Zdroj | Aspark
Zdroj | Aspark

Hyperšportový elektromobil Aspark Owl SP600 prekonal na nemeckej trati Automotive Testing Papenburg maximálnu rýchlosť 438,7 km/h, čím sa stal aktuálne najrýchlejším elektromobilom na svete.

Nová verzia SP600 nadväzuje na pôvodný model Owl, ktorý už tak patril medzi najrýchlejšie elektricky poháňané hyperšporty na svete. Ešte donedávna bol navyše aj tým najdrahším.

Japonská spoločnosť Aspark sa rozhodne neradí medzi tie najznámejšie, hoci má za sebou už necelé dve dekády podnikania v oblasti inžinierskych služieb pre automobilový, ťažký a elektronický priemysel. V druhej polovici dekády sa rozhodla svoju expertízu aplikovať aj na vlastný produkt, čoho výsledkom bol hyperšportový model Aspark Owl predstavený v roku 2019.

Obsah pokračuje pod reklamou

O výrobu japonského elektrického hyperšportu sa od roku 2020 stará talianska spoločnosť Manifattura Automobili Torino (M.A.T), ktorá sa špeciálne venuje výrobe áut v limitovanom počte vyrobených kusov. S výkonom 1 980 konských síl (1 456 kW) a krútiacim momentom 1 920 Nm, sa už aj pôvodný Owl radil medzi najvýkonnejšie elektromobily na svete, pričom pozitívne dokázal prekvapiť aj svojim dojazdom na úrovni 400 kilometrov.

Zdroj | Aspark

Z nuly na 100 km/h sa Owl dokázal vyšplhať za 1,72 sekundy a jeho meno nájdete aj v Guinnessovej knihe rekordov za absolvovanie osminy míle pri priemernej rýchlosti 309,02 kMúh a štvrtiny míle pri priemernej rýchlosti 318,85 km/h. Rekordmanom bol ešte donedávna ale aj v cene 2,9 milióna eur za kus, až kým ho s veľkým náskokom v tomto smere minulé leto nepreskočila Automobili Pininfarina s modelom Barchetta EV za 4,4 milióna eur.

Aspark ale nespí na vavrínoch a uplynulé roky pracoval na vylepšení modelu Owl, výsledkom čoho je nová verzia SP600, ktorá v nedávnom teste dosiahla na nemeckej testovacej trati maximálnu rýchlosť 438,7 km/h. Za volant testovacieho modelu si sadol víťaz vytrvalostných pretekov Nurburgring 24h Marc Basseng, ktorý mal so sebou na palube ako dôkaz zariadenie Racelogic V-Box s vysoko presným GPS meraním.

Pod úspech tohto testu sa podpísal aj Bridgestone, ktorú spoločnosť M.A.T oslovila z dôvodu potreby vývoja špeciálnych pneumatík, ktoré budú nielen schopné odolať rýchlosti 420 km/h, ale budú aj na mieru pripravené pre rozloženie hmotnosti a dynamiku modelu Owl SP600.

„Je to asi 10 rokov, čo sme začali vyrábať Owl hyperauto. Zamerali sme sa na auto s najrýchlejším zrýchlením na svete a potom sme sa pokúsili dosiahnuť svetový rekord najvyššej rýchlosti. Táto technická schopnosť inšpiruje všetkých zúčastnených k osobnej dokonalosti a k výzvam a rastu míľovými krokmi do budúcnosti.“, uviedol Masanori Yoshida, generálny riaditeľ spoločnosti Aspark.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.