Reklama

Toto je koniec, prichádza elektrický Harley-Davidson!

Zdroj | Harley
Patrik Kimijan
Zdroj | Harley
Zdroj | Harley

Harley-Davidson je legenda. Najväčšia z najväčších. Popkultúrny fenomén, ktorý je synonymom pre celý segment, takže keď človek neznalý veci zbadá napríklad japonský chopper plný chrómu, tak ho automaticky považuje za parádny hárlej.

William S. Harley už v roku 1901 navrhol svoj prvý motor, o dva roky sa k nemu pridal Arthur Davidson, chalani spojili priezviská a začali vyrábať nádherné, silné stroje s jedinečným zvukom, do ktorých sa odjakživa tankoval benzín.

Harley-Davidson
Klasický Harley-Davidson poháňaný starým, dobrým benzínom.

Pred pár hodinami firma oficiálne predstavila svoj projekt LiveWire, čo je prvý Harley-Davidson na elektrický pohon. Áno správne, žiaden benzín, žiaden bublajúci zvuk spaľovacieho motora, žiadne stopárky nadšené z unikátnych vibrácií sedadla. Toto je koniec jednej éry. Budúcnosť bude o zháňaní nabíjačiek a sťahovaní motorových zvukov.

O tejto elektrickej motorke sa toho zatiaľ veľa nevie. Z tých pár neoverených informácií, ktoré sa zatiaľ dostali von sa predpokladá, že H-D LiveWire bude pohánať trojfázový indukčný motor s výkonom 74 koní a s točivým momentom 70 Nm. Z nuly na sto by mal najtichší Harley v dejinách zrýchliť pod 4 sekundy a na jedno nabitie prejde LiveWire asi 80 km.

Harley-Davidson LiveWire

Hoci je na svete celý gang funkčných prototypov, z ktorých minimálne jeden bol už použitý aj pri natáčaní pokračovania filmu Avangers, do predaja sa LiveWire dostane najskôr v roku 2016. Harley-Davidson toiž potrebuje získať spätnú väzbu od svojich skalných, či by o takúto odvážnu novinku mali reálny záujem a tak už 24. júna vyráža na LiveWire turné po celej Amerike.

Prečítajte si čo o projekte LiveWire píšu ľudia na Twitter >>

H-D LiveWire

Ono predsa len, Harley-Davidson, do ktorého musíte stiahnuť a nainštalovať zvuk, aby vás na ceste bolo aspoň trochu počuť, Harley ktorý vôbec, ale že ani trochu nevibruje a pred krčmou ho musíte pichnúť na predlžovačku… To pre bradáčov v kožených nohaviciach s výrazom drsným ako struhák na syr asi nebude vysnívaná motorka. My neortodoxní však musíme uznať, že tento elektrický Harley vyzerá brutálne.

 

LiveWire

LiveWire

LiveWire

Foto: harley-davidson.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.