- #TECHBOX
- 5 min.
- 20.3.2023
Toto je 7 najškaredších elektromobilov, ktoré urobili zlé meno svojmu druhu
Začiatky elektromobilov neboli úplne ľahké. Okrem faktu, že ponúkali mizerný dojazd a boli skutočne drahé, boli mnohé z nich v porovnaní so spaľovákmi navyše pomerne škaredé. Dizajnéri sa však zopár krát sekli aj v prípade novších modelov a tak sa mnohé elektromobily v priebehu posledných desaťročí stali právom terčom posmechu.
Po bežných autách, ktoré radšej mali zostať na papieri, sme sa tak v redakcii pozreli na podobne nevydarené modely zo sveta elektromobilov. Vopred však varujeme, že tento výber je plne subjektívny a jednotlivé nominácie si netreba brať vôbec k srdcu. Zároveň musíme povedať, že automobilky sa už našťastie poučili a väčšina nových modelov je už naopak pastvou pre oči.
Sebring-Vanguard CitiCar
Ako by mal vyzerať elektromobil, ktorý presvedčí vodičov, že budúcnosť netkvie v fosílnych palivách ale v elektrine? Ako luxusný sedan, výkonný superšport alebo… hranatá kačka? CitiCar od americkej spoločnosti Sebring-Vanguard je odpoveďou na palivovú krízu 70. rokov, z ktorej bolo v priebehu troch rokov vyrobených úctyhodných 2 300 kusov. Maximálne bolo schopné ísť rýchlosťou 48 km/h a na jedno nabitie prešlo nanajvýš 64 kilometrov. Tušíte správne, predlohou preň boli golfové vozíky.
Nissan Leaf (2010)
Nissan Leaf sa stal krátko po predstavení prvej generácie synonymom pre elektromobilitu a dokonca si na svoje konto pripísal aj množstvo ocenení, čo však nezabránilo verejnosti v uťahovaní si za jeho dizajn. Rozmery hatchbacku tu Nissan prepojil s bizarne pretiahnutou prednou maškou a obrovskými svetlometmi, ktoré pripomínali oči akéhosi hmyzu. Nuž, faktom je, že ani jedno zo spomínaných ocenení Leaf nezískal za dizajn a sme radi, že jeho najnovšia generácia je už oveľa, oveľa krajšia.
Lumeneo Neoma
Každé auto má svoju osobnosť, ktorá vychádza najmä z jeho dizajnu. Niektoré sú dravé, niektoré hravé a niektoré čisto elegantné Nech ale robíme čo chceme, elektromobil Lumeneo Neoma financovaný aj francúzskou národnou železničnou spoločnosťou SNCF nám pripomína iba vysávač… Neoma pritom nebol jediný takto dizajnovo vydarený elektromobil od tejto spoločnosti, čo sa napokon podpísalo pod predaj len neuveriteľných 10 kusov a následný krach spoločnosti.
Tesla Cybertruck
Fanúšikovia Tesly, prepáčte. Tento elektromobil predstavený ešte v roku 2019, ktorý sa doposiaľ nedostal do rúk zákazníkov, má svojim dizajnom pripomínať dystopický futurizmus. Keď však pekné rendery vystriedajú reálne fotografie, celá ilúzia sa v našich očiach zrazu rozpadáva. Cybertruck nám pripomína skôr svojho vzdialeného príbuzného – vesmírnu loď Starship, ktorá akoby bola tiež len tak ledabolo pozváraná z náhodných dielov ocele. Samozrejme však uznávame, že keď sa konečne dostane na cesty, otáčať sa za ním budú zaručene všetky hlavy, jeho fanúšikov i jeho odporcov.
BMW i3
Tentokrát budeme takpovediac traifať aj do vlastných radov. Nemecká automobilka je v súčasnosti tvorcom kontroverzie najmä za dizajnovú odlišnosť novej generácie radu 7, no pri spätnom pohľade podobný odklon od svojej tradičnej dizajnovej DNA urobila aj pred dvanástimi rokmi. Za nás nejde ani v tomto prípade o žiaden dizajnový prešlap, no aj BMW i3 je predsa len natoľko odlišné od čohokoľvek iného v portfóliu BMW, ale aj celkovo na trhu, že sa veľmi nečudujeme polarizácii, ktorú spôsobuje jeho dizajn a tak sme tento model v našom rebríčku skrátka nemohli vynechať.
GM EV1
Nechceme konšpirovať, no niektoré pokusy automobiliek z dávnejších čias pôsobia, akoby sa snažili celú elektrifikáciu osobnej prepravy sabotovať. Model EV1 sa o to pokúšal už svojim dizajnom, ktorým od tohto alternatívneho typu pohonu odohnal mnohých a za tých, ktorí si ho aj tak tvrdohlavo obľúbili, to urobila samotná automobilka General Motors. Tá totiž aj napriek protestom zákazníkov väčšinu vyrobených kusov EV1 zošrotovala, pretože celý tento pokus považovala za nerentabilný. Škoda, ak by sa tak nestalo, GM by teraz nemuselo v tomto odvetví a súboji s Teslou ťahať za kratší koniec.
Reva G-Wiz
Ďalší z elektromobilov, o ktorých ste možno nikdy nepočuli, no vzhľadom na neuveriteľne dlhú životnosť v našom zozname nesmie chýbať. Reva G-Wiz alias REVAi je mikro-elektromobil vyrábaný indickou spoločnosťou Reva Electric Car Company medzi rokmi 2001 až 2012! Čo je ešte menej uveriteľné, za túto dlhú dobu z neho bolo vyrobených len 4 600 kusov, ktoré sa roztrúsili až do 26 krajín sveta. Bez batérie G-Wiz vážil iba 400 kilogramov a maximálne odviezol záťaž o hmotnosti 270 kilogramov (vrátane posádky). Jeho dojazd bol na tom pritom lepšie ako jeho dizajn, na jedno nabitie zvládol prejsť až 80 kilometrov. Otázkou však je, chceli by ste v ňom vlastne toľko kilometrov po verejnosti prejsť?