Reklama

Toshiba ukázala 4K 3D televízor a ďalšie novinky

Dominik Fúsek

Rovnako ako pred rokom, aj na tohtoročnú výstavu IFA Toshiba priniesla množstvo zaujímavostí. Čo sa týka TV-video segmentu, dočkali sme sa prvého 3D televízora bez potreby okuliarov a ďalších dvoch sérií 3D LED-LCD-čiek.

Toshiba 55ZL2

3D konečne bez okuliarov

Ak ste si doteraz 3D obraz spájali s nutnosťou nosiť nepohodlné okuliare, je čas zmeniť názor. Toshiba predstavila nástupcu minuloročnej 3D vlajkovej lode ZL1, novinku ZL2. Razantné, dá sa povedať revolučné pokroky sú hneď dva. Prvý je použitie odlišnej technológie 3D zobrazovania, konkrétne ide o autostereoskopický displej, ktorý nevyžaduje žiadne okuliare. Ako sme spomínali vo víkendovom článku o 3D televízoroch, takéto riešenie je v televízoroch veľmi náročné, má totiž extrémne malé pozorovacie uhly.

Toshiba 55ZL2

Výrobca problém vyriešil štvornásobným navýšením rozlíšenia na 4K 2K, teda 3 840 x 2 160 bodov. 55-palcový televízor vďaka tomu vraj môže zobrazovať až 9 variantov 3D obrazu, čo umožní sledovanie až deviatimi divákmi. V tomto prípade však takmer iste rapídne klesne rozlíšenie a teda aj kvalita obrazu. Rozumnejšie znie druhá možnosť – sledovanie tváre nižšieho počtu divákov (pravdepodobne len jedného) a úprava zobrazovacích uhlov. Televízor bude mať samozrejme plnú výbavu. Najskôr sa objaví v Nemecku (december 2011), neskôr má nasledovať zvyšok Európy. Cena zodpovedá jeho prvenstvu – 7 999 €. Po príchode modelov konkurencie však začne rýchlo klesať.

Toshiba WL863

Dostupnejšie 3D Edge-LED

Z dostupnejšej, ale stále vyššej triedy výrobca predstavil dve nové série Full HD LCD televízorov s Edge-LED podsvietením. 42, 46 alebo 55-palcové modely série WL863 a YL875 navrhnuté dánskym štúdiom JACOBS JENSEN DESIGN ponúknu 3D zobrazovanie s použitím aktívnych okuliarov vrátane toľko potrebnej konverzie z 2D do 3D. Výborne je na tom aj multimediálna výbava zahŕňajúca viacjadrový videoprocesor CEVO-ENGINE, funkcie Smart TV a Personal TV. Smart TV zahŕňa službu Toshiba Places, ktorá umožňuje pristupovať na služby zdieľania fotografií, videa, on-line počúvanie hudby, sociálne siete a ďalšie aplikácie. Personal TV zasa umožní štyrom používateľom uložiť si vlastné programy, nastavenia obrazu a zvuku televízora, čím sa redukuje nutnosť stále zdĺhavo nastavovať a hľadať obľúbené kanály. Na rýchlejšiu identifikáciu používateľa slúži rozpoznávanie tváre webkamerou. Wi-Fi, digitálny tuner (DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2) a USB nahrávanie/prehrávanie už je v tejto triede štandardom. Údaje o dostupnosti nie sú známe.

Zdroj a foto: Toshiba

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.